Roaming w UE bez dodatkowych opłat przez kolejne 10 lat

PAP
opublikowano: 24-03-2022, 19:53

Zgodnie z planami przyjętymi w czwartek przez Parlament Europejski, program "dzwoń jak z domu" zostanie przedłużony na kolejne 10 lat. Oznacza to, że za połączenia zagraniczne w roamingu na terenie Unii Europejskiej wciąż będziemy płacić tyle samo, ile za krajowe.

Przepisy muszą teraz jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej.

W czwartkowym komunikacie Parlament Europejski podkreślił, że program znoszący dopłaty do roamingu w sieciach komórkowych miał pierwotnie wygasnąć 30 czerwca 2022 r. Jednak - co uzgadniano już w zeszłym roku - użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nadal wykonywać połączenia na takich samych zasadach, jak dotychczas.

Oznacza to, że dzwoniąc w roamingu na terenie UE nie poniesie się żadnych dodatkowych opłat.

Użytkownicy będą też mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia komórkowego za granicą, jak w kraju. "Podczas negocjacji z Radą posłowie uzyskali zapis w nowych przepisach zakazujący praktyk, które obniżają jakość usług roamingowych (np. poprzez zmianę połączenia z 4G na 3G)" - czytamy.

Hurtowe opłaty roamingowe - czyli opłaty, jakie operatorzy pobierają od siebie nawzajem, gdy ich klienci korzystają z innych sieci - zostaną ograniczone do 2 euro za gigabajt (od 2022 r.) i będą stopniowo obniżane do 1 euro w 2027 r. Jeśli konsumenci przekroczą limity określone w umowie podczas korzystania z roamingu, wszelkie dodatkowe opłaty nie będą mogły być wyższe niż hurtowe pułapy roamingowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane