Trzej królowie bawią się na parkiecie

opublikowano: 29-01-2014, 00:00

Do zadomowionych na GPW Midasa i Krezusa dołączyła kolejna spółka nazwana po starożytnym władcy — Leonidas.

Współczesna Grecja za wzór dla polskich przedsiębiorców służyć nie może, ale starożytna — to co innego. Inspiracji w antycznej historii już dawno szukał jeden z najbogatszych Polaków — Roman Karkosik.

Dwa Narodowe Fundusze Inwestycyjne, nad którymi przejął kontrolę, w 2007 r. przechrzcił „na dobrą wróżbę” na Krezusa i Midasa, w ślad za słynącymi z bogactwa królami Lidii i Frygii (dziś w Turcji). Giełdowy Krezus próbuje się teraz wzbogacić na poszukiwaniu surowców, Midas natomiast — który w tym czasie przeszedł do portfela Zygmunta Solorza-Żaka — działa na rynku telekomunikacyjnym, kontrolując częstotliwości używane przez szybki internet LTE.

W styczniu do dwóch antycznych władców na giełdzie dołączył trzeci. To Leonidas Capital, nazwany po poległym w bitwie pod Termopilami królu Sparty — spółka na NewConnect pojawiła się w styczniu po połączeniu z Ex-Debt Partners, zajmującym się zakupem i windykacją wierzytelności. To już trzeci szyld i trzeci rodzaj działalności podczas trwającej od czerwca 2010 r. przygody z małym parkietem — zaczęło się od Public Image Advisors z branży PR. Leonidas tymczasem ma zajmować się działalnością inwestycyjną. Nazywanie spółek imionami antycznych królów to miecz obosieczny.

Midas, który według mitów dzięki łasce Dionizosa zamieniał w złoto wszystko, czego dotknął, jest poza tym jednym ze starożytnych synonimów głupoty — zgodnie z najpopularniejszą wersją podania boski dar przyprawił go o śmierć głodową. Tytanem intelektu nie był też Krezus, który wszczął wojnę z perskim władcą Cyrusem Wielkim, bo delficka wyrocznia wieszczyła, że jeśli to zrobi, „zniszczy potężne imperium”. I zniszczył — własne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy