Czytasz dzięki

Uwaga na weksle inwestycyjne

opublikowano: 16-06-2020, 22:00

Twoje pieniądze zostaną zabezpieczone naszymi nieruchomościami.

Jasne i zrozumiałe zasady. Możliwość wcześniejszego wycofania zainwestowanych pieniędzy. Regularne wypłaty zysków — tak inwestycję w weksle zachwala jedna z firm, obiecująca zyski sięgające nawet 11 proc. rocznie. 5, 8 lub nawet 10 proc. oferuje inna, zapewniając, że to świetna alternatywa dla funduszy inwestycyjnych czy też aktywnego inwestowania w nieruchomości.

„Każda inwestycja zabezpieczona jest realną nieruchomością” — dodaje.

Tymczasem po ostrzeżeniach Rzecznika Finansowego (we wrześniu 2019 r.), UOKiK-u (w lutym 2020 r.) swoje stanowisko przedstawił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który apeluje o „rozsądek, ograniczone zaufanie i ostrożność przy podejmowaniu decyzji, dotyczącej zakupu weksli inwestycyjnych”. Nadzorca tłumaczy, że weksel inwestycyjny to tak naprawdę połączenie weksla i pożyczki. W procesie tym uczestniczą: inwestor, spółka i przedsiębiorca.

„W skrócie wygląda to tak: wpłacasz pieniądze i nabywasz od spółki wystawiony przez nią weksel inwestycyjny, następnie spółka, korzystając z wpłaconych przez ciebie pieniędzy, udziela pożyczki przedsiębiorcy. Finalnie przedsiębiorca pożycza pieniądze od spółki i jako właściciel nieruchomości ustanawia na niej hipotekę zabezpieczającą pożyczkę. Czyli kupujesz weksel inwestycyjny spółki, ale tak naprawdę pożyczasz pieniądze dla przedsiębiorcy na realizację jego inwestycji” — wyjaśnia UKNF, który uczula na kwestię bezpieczeństwa inwestycji.

Zaleca sprawdzenie, czy istnieją analizy i dokumenty, które uwiarygodniają informację o gwarantowanej stopie zwrotu.

„Jeśli spółka oferuje Inwestorowi wysoką stopę zwrotu, może to oznaczać, że koszty tego rodzaju finansowania dla przedsiębiorcy są o wiele wyższe niż przy użyciu tradycyjnych metod. Być może z powodów, które nie są ujawniane Inwestorowi, przedsiębiorca nie może liczyć na kredyt bankowy lub wyemitowanie obligacji” — podkreśla UKNF.

Do podstawowych rodzajów ryzyka zaliczono: brak odpowiedniej ochrony prawnej pieniędzy inwestora (weksel inwestycyjny nie jest papierem wartościowym w rozumieniu przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi i nie stosuje się do niego przepisów tej ustawy, co skutkuje np. tym, że spółka może przedstawiać tylko te informacje, które uzna za stosowne), brak informacji o emisjach weksli inwestycyjnych (w odróżnieniu od obligacji weksle nie są rejestrowane w KDPW, czego konsekwencją jest brak wiedzy o wartości weksli wystawionych przez spółkę, udzielonych dotąd pożyczkach, wykupach itp.), oraz ryzyko braku spłaty pożyczki przez przedsiębiorcę.

„Inwestor nie jest bezpośrednim pożyczkodawcą dla Przedsiębiorcy. Jeśli jednak działalność przedsiębiorcy nie przyniesie oczekiwanych zysków, inwestor może nie odzyskać swoich pieniędzy od spółki. Będzie ich musiał dochodzić w drodze egzekucji z nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pożyczki. Może to być utrudnione ze względu na skomplikowaną ścieżkę wezwania do wykupu weksla, ograniczeniem czasowym obowiązywania zabezpieczenia hipotecznego, zaniżoną wycenę nieruchomości czy problemy z prawem jej własności” — podaje urząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane