Zielony pochłaniacz smogu

opublikowano: 12-07-2018, 22:00

W każdej z 18 dzielnic Krakowa powstaną tzw. zielonej ściany. Projekt zebrał najwięcej głosów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasta.

W piątej edycji budżetu obywatelskiego przeznaczono na niego 12,455 mln zł w dwóch pulach: na zadania o charakterze dzielnicowym (4,455 mln zł) i ogólnomiejskim (8 mln zł). Mieszkańcy zgłosili w 2018 r. rekordowe 678 projektów.

Najwięcej głosów zyskał projekt Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy, który zakłada powstanie tzw. zielonych ścian, czyli konstrukcji porośniętej roślinami o wysokiej zdolności absorpcji zanieczyszczeń powietrza. Zielone ściany mogą powstawać również na elementach infrastruktury miejskiej (np. murach czy wiaduktach). Na realizację tych planów potrzeba 1,725 mln zł.

W tym roku wśród wybranych do realizacji projektów dominowały dotyczące zieleni i ochrony środowiska, sportu i infrastruktury sportowej, infrastruktury miejskiej i kultury. Lista zadań do realizacji w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zostanie ogłoszona do 31 lipca 2018 r., po podpisaniu przez prezydenta miasta zarządzenia i po podjęciu przez wszystkie rady dzielnic stosownych uchwał.

Głosowanie trwało od 16 do 30 czerwca. Uprawnione były osoby, które w dniu oddania głosu ukończyły 16 lat oraz mieszkały w Krakowie. W tym roku mogli głosować również cudzoziemcy, którzy mieszkają w stolicy Małopolski. Głos można było oddać przez internet na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu, a także tradycyjniew formie papierowej. Frekwencja była wyższa niż przed rokiem. Zagłosowało 34,6 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy