Dyplom uczelni z pomocą Europy

Dorota Czerwińska
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Z dofinansowania studiów podyplomowych od jesieni będą mogli skorzystać pracownicy, którzy nie mają błogosławieństwa pracodawcy.

Stawiamy na uzupełnianie wiedzy technicznej

Z dofinansowania studiów podyplomowych od jesieni będą mogli skorzystać pracownicy, którzy nie mają błogosławieństwa pracodawcy.

Dotąd studia podyplomowe dofinansowywane przez Unię Europejską mogły podejmować tylko osoby wydelegowane przez pracodawców lub właściciele firm.

— Teraz każdy, kto zechce zdobyć nową wiedzę, będzie mógł kontynuować edukację na dotowanych studiach podyplomowych. Pod warunkiem, że udokumentuje swoje zatrudnienie i sfinansuje 20 proc. kosztów — informuje Monika Karwat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

W konsorcjum lepiej

Z pieniędzy przypadających na lata 2007-13 o dofinansowanie projektów studiów mogą się też ubiegać podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju zasobów ludzkich lub możliwości adaptacyjnych przedsiębiorców. Wnioskodawca musi mieć zabezpieczenie finansowe do płynnej realizacji projektu. Jak w edycji na lata 2004-06, podmioty będą mogły zakładać konsorcja, ale liczbę partnerów ograniczono do czterech.

Przykładów dobrego wykorzystania pieniędzy w latach 2004-06 w ramach programu rozwoju zasobów ludzkich na studia podyplomowe nie brakuje. Szkoła Główna Handlowa prowadzi 11 kierunków, w tym prestiżowe MBA. Współpracuje przy tym z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości i Fundacją Rozwoju Edukacji Menedżerskiej. To jeden z największych pod względem wartości projektów realizowanych przez ośrodki akademickie. Pozwolił dofinansować studia ponad tysiącowi osób.

Teraz inżynierowie

— Do tej pory większość projektów studiów podyplomowych dotyczyła kierunków związanych z zarządzaniem. Tymczasem Narodowa strategia spójności, dokument określający priorytety i obszary wykorzystania funduszy unijnych, mówi o tworzeniu warunków dla wzrostu konkurencyjności gospodarki. A tę możemy osiągnąć przede wszystkim poprzez innowacyjność związaną z wysokimi technologiami. W Polsce brakuje inżynierów i pracowników z wykształceniem technicznym, dlatego szczególnie premiowane będą projekty właśnie o charakterze technicznym — mówi Monika Karwat-Bury.

Projekt może otrzymać dodatkowo 20 punktów, jeśli ponad 60 proc. planowanych do przeszkolenia osób będzie mogło się uczyć na studiach podyplomowych o profilu technicznym. PARP chce zachęcić politechniki do tworzenia podyplomowych kierunków dla inżynierów, którzy powinni poznawać najnowsze rozwiązania techniczne.

— Wykorzystując tę wiedzę w swoich firmach, będą podnosili ich konkurencyjność. Wiedza techniczna w dzisiejszych czasach szybko się dezaktualizuje — dodaje przedstawicielka PARP.

Zwraca przy okazji uwagę, że niektórzy wciąż jeszcze uważają, iż jeśli coś jest dofinansowywane, czyli jest „za półdarmo”, to musi mieć niską jakość. Tymczasem tworzone przez uczelnie w ramach projektów finansowanych przez Unię studia podlegają ciągłemu monitoringowi PARP.

— Raz na kwartał przeprowadzamy wśród słuchaczy ankiety, jak oceniają poziom studiów. Z badań wynika, że ponad 90 proc. uczestników uważa, że szkolenie było bardzo przydatne w jego pracy zawodowej — podsumowuje Monika Karwat-Bury.

Dorota Czerwińska

d.czerwinska@pb.pl % 022-333-98-52

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu