Miejsca pracy dzięki chmurze

opublikowano: 02-08-2016, 22:00

Dzięki chmurze obliczeniowej do 2020 r. można stworzyć nawet 2,5 mln miejsc pracy i zwiększyć PKB UE o 1 proc. rocznie.

Obawy przed tym, że maszyny spowodują utratę pracy, są wciąż żywe. Jednak w czasach chmury obliczeniowej liczba miejsc pracy dla specjalistów z nią związanych rośnie, a korzyści z jej rozwoju odczuwają nie tylko informatycy. Specjalistów od chmury obliczeniowej poszukują tacy giganci jak Amazon czy EMC i oferują aż klika tysięcy wakatów. Jak wynika z analiz AT Kearney, w tym roku liczba posadw branży data center sięgnie 156 tys., a w 2020 r. ma sięgnąć już ponad pół miliona. Ponad 300 tys. pracowników będzie potrzebnych w samej Europie. — Wirtualizacja danych nie oznacza wcale, że mogą być one pozostawione bez opieki — wręcz przeciwnie. Wdrażanie chmury wiąże się nie tylko z potrzebą pozyskania nowych kompetencji, ale też wymusza inne podejście do rozwiązywania problemów. Coraz mniej specjalistów jest dostępnych na rynku, stąd dużym wyzwaniem jest kształcenie nowych kadr nie tylko przez system szkolnictwa, ale również przez przedsiębiorstwa — zwraca uwagę Robert Zaklika z Atmana.

Efektem rozwoju chmury jest m.in. lepsze zarządzanie kapitałem ludzkim — aż 42 proc. specjalistów HR zamierza zamienić dotychczas wykorzystywany, stacjonarny system HR, na narzędzie działające w modelu chmurowym. Tę tendencję widać także na polskim rynku. — Coraz większa liczba naszych klientów wybiera model współpracy oparty na SaaS. Takie decyzje podyktowane są elastycznością zarówno w kwestii dostępności, jak i w kwestii możliwych sposobów rozliczeń. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa i stabilności danych — tłumaczy Błażej Migoń, dyrektor ds. Rozwoju Systemów HR w BPSC. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane