Najszybciej budowane i najcieplejsze domy świata

opublikowano: 17-08-2015, 22:00

Domy z prefabrykatów w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej powoli zdobywają w Polsce zwolenników

Budownictwo szkieletowe jest dzisiaj trzecią pod względem popularności technologią wybieraną przez Polaków (za tradycyjnym budownictwem z cegły ceramicznej oraz z betonu komórkowego). Udział tej metody w rynku systematycznie rośnie i wynosi od 12 do 15 proc. Popularność tego typu budownictwa zwiększa się m.in. dzięki wzrastającej świadomości opłacalnościenergooszczędnych technologii. Nie bez znaczenia są też przykłady płynące z Europy Zachodniej, gdzie domy prefabrykowane od lat cieszą się popularnością.

— Polscy konsumenci coraz częściej zaczynają myśleć w kategoriach precyzyjnego dopasowania oczekiwań do swoich potrzeb, zgodnie z którymi dom powinien być oszczędny, ciepły i wygodny w użytkowaniu oraz odpowiadać wielkością potrzebom rodziny. Dodatkowo inwestorzy nie chcą poświęcać czasu na przeciągającą się budowę, długotrwałe poszukiwanie materiałów czy też ekip budowlanych, którym mogą zaufać. To wszystko sprawia, że technologia stawiania domów z prefabrykatów będzie się z pewnością nadal rozwijać — mówi Jarosław Gruźdź, członek zarządu i dyrektor budownictwa firmy Danwood.

Dom w ekspresowym tempie

Budownictwo prefabrykowane polega na budowie domów z uprzednio wyprodukowanych w fabryce elementów, zwanych prefabrykatami. W przypadku domów jednorodzinnych prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej podstawę stanowi rama z drewna. — Produkcja każdego elementu przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach. Elementy ścienne wyposażone są już w przyłącza elektryczne i hydrauliczne,co znacząco wpływa na ograniczenie czasu potrzebnego na montaż instalacji elektrycznych i hydraulicznych na budowie — tłumaczy Jarosław Gruźdź.

Ściany gotowe do transportu na budowę mają zainstalowane okna, rolety i drzwi wejściowe. Od strony wewnętrznej są przygotowane do szpachlowania, a następnie nałożenia tapety, glazury lub farby. Gotowe elementy są transportowane z fabryki na budowę, gdzie poszczególne elementy konstrukcji są przenoszone przez dźwig bezpośrednio na przewidziane dla nich miejsca.

— Budynek w stanie surowym jest gotowy w ciągu jednego dnia. W przypadku większych domów ten etap może potrwać do 2 dni. Układanie dachówek i montaż rynien dachowych trwa również tylko kilka dni. Po 8-12 tygodniach dom jest gotowy do zamieszkania, wytapetowany, pomalowany, wyłożony glazurą i terakotą oraz wyposażony w podłogi, drzwi, instalacje elektryczne i grzewcze — opowiada Jarosław Gruźdź.

Zalety

Domy zbudowane w tej technologii mają niskie koszty eksploatacji i są szczelne. — Wszystkie domy firmy Danwood zużywają od 40 do 70 kWh na 1 mkw. rocznie, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska i tanie w użytkowaniu. Aby osiągnąć takie współczynniki przenikania ciepła, ściany domów wypełniane są wełną mineralną o właściwościach izolacyjnych i dodatkowo jeszcze ocieplane styropianem. Ponadto od wewnątrz dom okrywa folia paroizolacyjna. Tak przygotowana ściana nie nagrzewa się, dzięki czemu zimą ciepło pozostaje w środku, a latem jest chłodno, natomiast straty energii są minimalne — podkreśla Anna Roszczenko, dyrektor sprzedaży i marketingu w Danwood.

Energooszczędność w takich domach można jeszcze zwiększyć przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań budowlanych i instalacyjnych, jak np. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy wentylacja mechaniczna.

— Szybkość budowy oraz wysoka jakość wynikająca z precyzyjnej produkcji elementów w kontrolowanych warunkach jest dużą przewagą nad technologią tradycyjną, w której od jakości murowania zależy bardzo dużo, a jednocześnie jest to element który nieustannie wymaga kontroli — komentuje Jarosław Gruźdź. Produkcja w fabryce sprawia również, że cała budowa domu znacznie się skraca. Projekty mogą być modyfikowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami i gustami klientów, co świadczy o elastyczności tej metody.

Najważniejszą zaletą budowy domu w tej technologii jest przewidywalność — zarówno jeśli chodzi o czas, jak i o koszty. Wynika to z tego, że jedna firma odpowiada za cały proces budowy od projektu poprzez produkcję elementów w fabryce, na budowie samego domu skończywszy. Co za tym idzie, inwestor często może liczyć na nawet 30-letnią gwarancję na konstrukcję swojego domu.

— Istotny jest również to, że z racji krótkiego czasu potrzebnego do budowy domu można bardzo precyzyjnie wyliczyć jego cenę i zapewnić jej niezmienność. Koszt budowy domu w technologii prefabrykowanej jest porównywalny z kosztem zakupu mieszkania. W przypadku np. firmy Danwood ceny domów zaczynają się od 238 tys. zł — zauważa Anna Roszczenko.

Porównanie bezpośrednich kosztów budowy z prefabrykatów i tradycyjnej jest trudne. Bardzo często w przypadku technologii tradycyjnej szacowane koszty w trakcie budowy ulegają nieplanowanemu zwiększeniu. Nie bez znaczenia są również koszty przyszłej eksploatacji domu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu