Nie tylko chroni, ale i daje zysk

Anna Gołasa
opublikowano: 25-11-2011, 00:00

Na rynku pojawiają się nowe rodzaje polis inwestycyjnych. Zainteresowanie klientów produktami jest duże.

Eksperci przekonują o zaletach ubezpieczenia inwestycyjnego.

— Podstawowa korzyść dla klienta to możliwość połączenia w jednym produkcie ochrony i inwestycji. Pieniądze z polisy można przekazać dowolnie wskazanym osobom, a wypłata świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego jest wolna od podatku spadkowego — mówi Krystyna Cembrowska z departamentu marketingu bankowości detalicznej w Banku Millennium. Jak dodaje, oferowane przez ten bank polisy odraczają w czasie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych do chwili wypłaty pieniędzy. Podatek nie jest pobierany przy przenoszenia kapitału między funduszami.

Wachlarz możliwości

Na rynku jest coraz więcej produktów ubezpieczeniowo- -inwestycyjnych. — Db Inwestuj w Przyszłość — Pasja Oszczędzania to program długoletni. Umowę zawiera się na 15, 20, 25 lub 30 lat — informuje Wioletta Kociszewska, dyrektor biura produktów w departamencie centrum inwestycyjne Deutsche Bank PBC.

Inwestuje się, wpłacając regularnie składki w cyklach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych. W dowolnym momencie można też wpłacać składki dodatkowe po 1000 zł.

— W ramach produktu dostępne są usługi wspierające inwestowanie Rebalancing i MultiNavigator. Można

je wykorzystywać dla części lub całości zgromadzonych pieniędzy — tłumaczy Wioletta Kociszewska. Nowy produkt ubezpieczeniowo-inwestycyjny wprowadził w listopadzie Bank Millenium.

— Wielowalutowy Program Inwestycyjny umożliwia w ramach umowy ubezpieczenia inwestowanie w złotówkach, dolarach lub euro w fundusze krajowe i zagraniczne oraz w fundusze modelowe — mówi Krystyna Cembrowska.

Bezpieczna strategia

Specjaliści zalecają ostrożność przy wyborze konkretnego rozwiązania ubezpieczeniowo-inwestycyjnego.

— Klienci, którzy decydują się na ulokowanie oszczędności w polisie inwestycyjnej, powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na czas jej trwania, gdyż rezygnacja przed końcem okresu ubezpieczenia może wiązać się z opłatami i utratą części zainwestowanego kapitału — wskazuje Norbert Duczkowski, dyrektor biura produktów inwestycyjnych Getin Noble Bank. Warto też zaczerpnąć informacji o sposobach opłacania składki (jednorazowa czy systematyczne raty) i wypłaty zysków. Klient powinien wiedzieć, czy przelew kapitału nastąpi po zakończeniu okresu ubezpieczenia, czy też częścią zysków będzie mógł dysponować jeszcze w czasie jego trwania. Eksperci przekonują, że na polisie inwestycyjnej można zarobić. — W przypadku polisolokaty Bezpieczny Zysk oferowanej przez MultiBank zysk wynosi 4,5 proc. w skali roku — informuje Joanna Wesołowska z departamentu produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych,odpowiedzialna za ofertę MultiBanku.

Aby rozpocząć inwestycję w ramach konkretnego produktu, klient powinien jednak spełniać określone przez bank warunki.

— W przypadku programu db Inwestuj w Przyszłość — Stabilny Wzrost należy wpłacić pierwszą składkę wysokości co najmniej 4500 zł lub inną wielokrotność kwoty 2250 zł. Natomiast w okresie odpowiedzialności, co miesiąc przez 15 lat należy wpłacać składkę — co najmniej 136 zł, przy czym jej wysokość składki ustala się na podstawie zadeklarowanej składki zainwestowanej — mówi Wioletta Kociszewska.

Wybrane z bankowej oferty

Przykładowe produkty ubezpieczeniowo-inwestycyjne

Deutsche Bank PBC db Inwestuj w Przyszłość — Pasja Oszczędzania — umowa na 15, 20, 25 lub 30 lat. Inwestowanie poprzez wpłacanie składki w cyklach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych — zależnie od preferencji klienta. Program można w dowolnym momencie zasilać także składkami dodatkowymi o minimalnej wartości 1000 zł.

Getin Noble Bank Multistrategia — dwuletnia polisa, z której zysk jest wypłacany po pierwszym i po drugim roku ubezpieczenia.

Kredyt Bank Złoty Procent 2 — produkt strukturyzowany w formie ubezpieczenia na życie i dożycie. Maksymalny zysk z inwestycji może wynieść 20,5 proc.

Bank Millennium Wielowalutowy Program Inwestycyjny — umożliwia w ramach jednej umowy ubezpieczenia inwestowanie w złotych, dolarach i euro w fundusze krajowe i zagraniczne oraz w fundusze modelowe.

MultiBank Aktywny Portfel Funduszy — produkt ze składką regularną lub jednorazową oparty na funduszach inwestycyjnych. Zarządzany zgodnie ze strategią całkowitej stopy zwrotu, której celem jest maksymalizacja zysków w czasie hossy i minimalizacja strat w okresie bessy.

ING Bank Śląski Inwestycyjny Plan Ubezpieczeniowy — grupowe ubezpieczenie na życie i dożycie. Dochód jest oparty o zmianę wartości indeksu WIG20.

Przykładowe zyski z oferowanego przez MultiBank

Aktywnego Portfela Funduszy z regularną składką, obliczone dla comiesięcznej wpłaty 400 zł Wiek klienta (w dniu przystąpienia do polisy): 40 lat Wysokość składki podstawowej: 400 zł Częstotliwość opłacania składek: miesięczna Suma rocznych wpłat: 4800 zł Czas trwania (w miesiącach): 300 Oczekiwana stopa zwrotu (średnio roczna stopa zwrotu): 8 proc. Suma wpłaconego kapitału: 120 tys. zł Wartość aktywów (uwzględniając zakładaną stopę zwrotu oraz opłaty): 256 736,63 zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu