Pojedynek PKN Orlen, KGHM i Grupy Azoty (GŁOSUJ)

Redakcja
15-04-2014, 10:51

Metamorfoza państwowego molocha – to nazwa jednej z kategorii w naszym plebiscycie z okazji 25-lecia wolnej gospodarki. W kategorii przemysł rywalizują ze sobą trzy potęgi:

PKN Orlen
Korzenie firmy sięgają 1944 r., gdy powstał Polski Monopol Naftowy. Nieco ponad rok później powstała Centrala Produktów Naftowych, w skrócie CPN. Ponad 50 lat później z połączenia CPN i Petrochemii Płock narodził się Polski Koncern Naftowy, a na maszt wciągnięto markę Orlen. Dziś koncern ma sieć ponad 2,7 tys. nowoczesnych stacji w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie, produkuje smary i oleje, inwestuje w wydobycie ropy i gazu łupkowego oraz energetykę, i to nie tylko w Polsce, ale również w Kanadzie. Z państwowego molocha przekształcił się w największą polską firmę (grubo ponad 100 mld zł obrotów rocznie), nowocześnie zarządzaną notowaną na warszawskiej giełdzie.

KGHM
Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi powstał w 1961 r., niedługo po tym, jak w okolicach Lubina odkryto złoża miedzi. W 1997 r. KGHM zadebiutował na GPW, w swej giełdowej historii wielokrotnie obdarzał akcjonariuszy miliardowymi dywidendami i należy do najchętniej kupowanych papierów przez zagranicznych inwestorów. Kolejny milowy krok to zakup w 2012 r. Quadry, która ma kopalnie z bogatymi złożami w Chile i Kanadzie, była to największe zagraniczna inwestycja w historii Polski. Dziś KGHM jest największym na świecie producentem srebra i ósmy pod względem produkcji miedzi. Z państwowego kombinatu przekształcił się w globalnego gracza na rynku metali.

Grupa Azoty
Podwalinami chemicznego giganta jest zakład, którego budowa była jedną z największych inwestycji lat 20. w Polsce. Po przełomie tarnowski zakład rósł w siłę, a po 2010 r. stał się konsolidatorem branży chemiczne w Polsce, przejmując zakłady w Policach, Kędzierzynie, Puławach, a także w Niemczech. Produkty grupy dostępne są niemal na wszystkich kontynentach, jest w gronie największych producentów nawozów w Europie. Spółka jest na tyle atrakcyjna, że musiała się zmierzyć z próbą wrogiego przejęcia ze strony Rosjan, ale skarb państwa zdołał ją obronić.

fot. Puls Biznesu
Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu

Głosuj w tej i innych kategoriach >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pojedynek PKN Orlen, KGHM i Grupy Azoty (GŁOSUJ)