To musisz wiedzieć dziś rano 19 VII 2017

Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl
opublikowano: 19-07-2017, 07:57
aktualizacja: 19-07-2017, 08:02

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Polska gospodarka utrzyma szybkie tempo, jeżeli pracownicy będą bardziej wydajni. Nie bez znaczenia jest to, co zrobią rolnicy. Więcej...

Traderzy z foreksu przeciwko mniejszej dźwigni - Ministerstwo Finansów planuje obniżkę maksymalnej dźwigni na foreksie. W związku z projektem zmiany ustawy Trading Jam Session zorganizował debatę, która miała na celu wypracowanie oficjalnego stanowiska TJS i polskiego środowiska traderów w sprawie nowych regulacji. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

IT. Krzysztof Dyki, nowy wiceprezes ZUS, uważa, że informatyczne serce zakładu wkrótce będzie wymagało wymiany. Tak gigantycznego przetargu branża IT nie widziała od lat. Więcej...

Energa - spółka szacuje, że miała w II kwartale 2017 roku 535 mln zł skonsolidowanej EBITDA - podała spółka w komunikacie. Więcej…

Sygnity - KBC Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zażądało od Sygnity wcześniejszego wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 6,8 mln zł, poinformowała spółka. Więcej…

Bumech - Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę w wysokości 10 tys. złotych na jednego z akcjonariuszy Bumechu. Powodem kary jest nieterminowe przekazanie informacji o zmianie stanu posiadania akcji. Więcej…

Braster - cena emisyjna akcji w ofercie publicznej spółki została ustalona na 13,5 zł - podała spółka w komunikacie. Braster zaoferuje inwestorom 3 mln akcji, tak jak wcześniej planował. Wartość oferty może sięgnąć 40,5 mln zł. Więcej..

Budimex - oferta spółki o wartości 146,4 mln zł netto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę centrum dystrybucyjnego Lidla w Mińsku Mazowieckim - podała spółka w komunikacie. Więcej…

GetBack - podmiot zależny spółki wygrał przetarg na zakup wierzytelności od krajowego banku. Zaproponowana przez spółkę cena stanowi równowartość ponad 25 proc. przychodów spółki za ostatnie cztery kwartały - podała spółka w komunikacie. Więcej…

PKO BP - bank wyemitował euroobligacje o wartości 750 mln EUR. Więcej…

Vantage Development - spółka rozwiązała za porozumieniem stron przedwstępną umowę zakupu działki przy ulicy Kopalnianej w Warszawie. Więcej…

Ergis – spółka miała wstępnie 16,44 mln zł zysku netto w I półr. 2017 r. Więcej…

GK Immobile - BGK udzieli spółce kredytów w związku z inwestycją Immobile K3 w Bydgoszczy. Więcej…

Na rynkach

USA: Nasdaq na historycznym szczycie

Polska: Spadkowa sesja na warszawskim parkiecie

 

Waluty: Złoty umacnia się do dolara, rynek czeka na decyzję EBC

Kalendarium spółek

KERNEL - wprowadzenie do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW 1.240.000 akcji zwykłych na okaziciela spółki KERNEL HOLDING S.A.

PFLEIDER - dzień wypłaty dywidendy - 1,10 PLN na akcję

KRKA -dzień dywidendy - 2,75 EUR na akcję

AMICA - dzień wypłaty dywidendy - 5,50 PLN na akcję

Play Communications - sesja rozliczeniowa na GPW – złożenie zleceń sprzedaży akcji Play Communications SA oferowanych na rzecz inwestorów indywidualnych za pośrednictwem systemu GPW.

BERLING - dzień wypłaty dywidendy - 0,30 PLN na akcję

GPW - dzień dywidendy - 2,15 PLN na akcję

MARVIPOL - dzień wypłaty dywidendy - 0,41 PLN na akcję

SILVANO - dzień wypłaty dywidendy - 0,20 EUR na akcję

PGNIG - dzień dywidendy - 0,20 PLN na akcję

TRAKCJA - dzień wypłaty dywidendy - 0,50 PLN na akcję

NETIA - wprowadzenie do obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW 120.452 akcji zwykłych na okaziciela serii L spółki NETIA S.A.

BRASTER - początek składania zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych w ramach oferty publicznej do 3 mln akcji serii I spółki Braster SA.

10:00  GRAVITON - zwyczajne walne zgromadzenie

Kalendarium makroekonomiczne

Polska

14:00 - wyniki sprzedaży detalicznej

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 8,4%. Prognoza: 6,9%.

14:00 - produkcja budowlano-montażowa (rdr)

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 8,4%. Prognoza: 9,7%.

14:00 - produkcja przemysłowa (rdr)

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 9,1%. Prognoza: 3,8%.

Świat

14:30 USA: rozpoczęte budowy domów

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 1092 tys. Prognoza: 1150 tys.

14:30 USA: pozwolenia na budowę domów

Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 1168 tys. Prognoza: 1210 tys.

W Polsce i na świecie

Dziś drugi dzień posiedzenia Sejmu. Rano posłowie będą kontynuowali prace nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wczoraj odbyły się dwa czytania przygotowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości propozycji. Projekt zakłada między innymi wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych sędziów, którzy zostaną wskazani przez Krajową Radę Sądownictwa.

W porządku obrad jest też sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Zgodnie z tym dokumentem, zeszłoroczne dochody wyniosły ponad 314 miliardów złotych, a wydatki ponad 360 miliardów. Deficyt budżetowy wyniósł ponad 46 miliardów złotych.

Na 18.15 zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku mocy. Chodzi w nim między innymi o wprowadzenie mechanizmu wsparcia, aby pokryć koszty utrzymania i modernizacji starzejących się bloków węglowych i ułatwić spłatę kredytów zaciąganych na budowę nowych elektrowni. W ocenie skutków regulacji zapisano, że rokrocznie tak zwana opłata "mocowa" będzie kosztować odbiorców energii około czterech miliardów złotych. Przeciętna rodzina zapłaci za prąd około 7 złotych miesięcznie brutto więcej niz do tej pory.

Solarium nie dla dzieci. Prezydencki projekt ustawy o ochronie zdrowia zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. W Sejmie ma odbyć się po południu pierwsze czytanie projektu.

Senat, który wznowi dziś posiedzenie, prawdopodobnie rozszerzy porządek obrad o uchwalone wieczorem przez Sejm nowe Prawo wodne oraz o ustawę o Sądzie Najwyższym, którą posłowie mają uchwalić dziś. Wczoraj marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że w przypadku uchwalenia przez Sejm obu ustaw i po przygotowaniu sprawozdań przez komisje senackie, porządek obrad może zostać uzupełniony o punkty obejmujące ich rozpatrzenie.

Prawdopodobnie również dziś odbędą się głosowania. W bloku głosowań, poza ustawami: Prawo wodne i ustawa o Sądzie Najwyższym, Senat przegłosuje nowelizację ustaw: o spółdzielniach mieszkaniowych, Kodeks postępowania cywilnego i Prawo spółdzielcze, nowelizację ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.

Senatorowie podejmą też trzy uchwały: w sprawie upamiętnienia Ofiar "operacji polskiej" NKWD z 1937 roku, w setną rocznicę utworzenia Narodowego Komitetu Polskiego, oraz uchwałę w 25. rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego.

W Studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana zostanie dziś zaprezentowana kampania społeczno-informacyjna "Wielki Powrót". Inicjatywa dotyczy repatriacji Polaków ze Wschodu. W spotkaniu weźmie udział między innymi minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, który przedstawi założenia znowelizowanej ustawy o repatriacji. Będą obecni także przedstawiciele stowarzyszenia "Wspólnota Polska.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dziś dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu. W opinii prezesa Związku Maklerów i Doradców Pawła Cymcyka, obie informacje powinny pokazać, że nasza gospodarka w dalszym ciągu rozwija się stabilnie i w dość zrównoważonym tempie. Ekspert podkreślił jednak, że "nie będzie tu miejsca do zaskoczenia in plus, powodem jest między innymi liczba dni pracujących w czerwcu tego roku była mniejsza niż w 2016 roku". A to, jak dodał, sprawi, że produkcja przemysłowa mogła wrosnąć nieco ponad 3 procent, a sprzedaż detaliczna przynajmniej o 6-7 procent.

Premier Beata Szydło wylatuje rano na kilka godzin do Budapesztu. W stolicy Węgier weźmie udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela. Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkają się rano na rozmowach we własnym gronie. Będą dyskutować o bieżących sprawach w tym bezpieczeństwie i kryzysie migracyjnym. Potem do rozmów dołączy premier Izraela Benjamin Netanjahu. Te rozmowy będą dotyczyć zarówno bezpieczeństwa, jak i współpracy gospodarczej. Będzie to drugie spotkanie premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej z przedstawicielami krajów Bliskiego Wschodu. Na początku lipca w Budapeszcie doszło do spotkania Grupy z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem al-Sisim.

Unijni komisarze omówią dziś na cotygodniowym posiedzeniu sytuację w Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przedstawić informację na temat ostatnich wydarzeń, w tym przeprowadzanej reformy sądownictwa. Poprosił o nią szef Komisji Jean-Claude Juncker. Nie są spodziewane żadne decyzje.

Brytyjska para książęca po raz pierwszy odwiedzi Niemcy. Dziś książę William i księżna Kate przylecą z Warszawy do Berlina, jutro odwiedzą Heidelberg, w piątek pociągiem przyjadą do Hamburga. Jak napisał "Bild Zeitung", Hamburg ma nadzieję, że wizyta książęcej pary poprawi wizerunek miasta po tym, co świat zobaczył podczas niedawnego szczytu G20.

Historia

1655 - Szwecja wypowiedziała Polsce wojnę. Początek "potopu szwedzkiego". 360 rocznica

1972 - W zakładach piwowarskich w Warszawie rozpoczęto licencyjną produkcję Coca-Coli.

1974 – Wojska tureckie dokonały inwazji na Cypr i zajęły północną część wyspy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dziadkowiak, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu