Trudno zarobić na lokatach

opublikowano: 13-03-2017, 22:00

Niskie stopy procentowe, inflacja, a do tego coraz więcej ograniczeń w ofertach banków — to wszystko sprawia, że deponowanie pieniędzy staje się nieatrakcyjne.

Mikroprzedsiębiorcy na lokatach zarabiają coraz mniej — wynika z analizy Tax Care. Firma przebadała oferty 20 banków dotyczące lokat dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Sprawdziła również analogiczne oferty dla konsumentów, biorąc pod uwagę fakt, że przedsiębiorcy mogą zakładać takie lokaty.

Pod lupę zostały wzięte depozyty na kwotę 1 tys. zł oraz 50 tys. zł — jednodniowe, dwui trzymiesięczne, półroczne, roczne oraz dwuletnie. Kwoty objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a oprocentowanie jest stałe. Generalnie z zestawienia wynika, że oprocentowanie depozytów jest coraz niższe. I tak np. ulokowane w marcu 50 tys. zł na 3-miesięcznej lokacie indywidualnej będzie średnio o 17 zł niższe niż jeszcze w grudniu.

Natomiast uwzględnione w zestawieniu lokaty firmowe zakładane w marcu na kwotę 50 tys. zł przyniosą średnio od ok. 0,59 groszy (średni zysk z lokat 1-dniowych) do ok. 1,2 tys. zł (średni zysk z lokat 24-miesięcznych) — przy założeniu 18-procentowej stawki PIT. Przy tym w wielu przypadkach banki stawiają dodatkowe ograniczenia, co jeszcze mocniej obniża zysk z lokat, np. zobowiązują do posiadaniapłatnego konta czy przelewu wynagrodzenia na dane konto albo ograniczają kwoty depozytów. Zdarza się też, że wysokość oprocentowania jest różnicowana w zależności od sposobu założenia lokaty.

— Takich ograniczeń może jeszcze przybywać ze względu na koszt nowego podatku, z jakim muszą się mierzyć banki — przestrzega Anna Oleksiejuk z Tax Care. W przypadku ofert dla mikroprzedsiębiorców, którzy mają oszczędności do 20 tys. zł, na najwyższe oprocentowanie można liczyć w Idea Banku w przypadku 1-miesięcznej lokaty (3,5 proc.). Przedsiębiorcy w tym banku dostaną też 2,4 proc. na lokacie 6-miesięcznej i 12-miesięcznej. Takie samo oprocentowanie oferuje Volkswagen Bank w przypadku 12-miesięcznego i 24-miesięcznego depozytu.

Propozycje pozostałych banków nie przekraczają 2,1 proc. Na koncie dla osób indywidualnych najwyższe procentowanie to 4 proc. w przypadku lokaty dwumiesięcznej (Idea Bank i Alior Bank), 3-miesięcznej (Nest Bank) oraz 12-miesięcznej (Idea Bank). W okresie dwuletnim najwięcej zaproponuje Eurobank (2,75 proc.).

W przypadku oszczędności rzędu 50 tys. zł najwyższe oprocentowanie dla mikrofirm to 2,4 proc. Można na nie liczyć na lokacie 3-miesięcznej i 6-miesięcznej w Idea Banku, a także przy lokowaniu pieniędzy na 12 miesięcy w Idea Banku oraz Volkswagen Banku oraz na 24 miesiące w Volkswagen Banku. Dla osób indywidualnych najwyższe oprocentowanie sięga 4 proc. na lokacie 12-miesięcznej w Idea Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu