Ukraiński Indar uciekł Biotonowi

Agnieszka Berger
opublikowano: 26-03-2008, 00:00

Tajemnicze Gerist Invest zdmuchnęło Indar Polakom sprzed nosa. Spółka Ryszarda Krauzego zapowiada ukraińską ekspansję własnej marki.

W podejrzanych okolicznościach rząd w Kijowie traci spółkę

Tajemnicze Gerist Invest zdmuchnęło Indar Polakom sprzed nosa. Spółka Ryszarda Krauzego zapowiada ukraińską ekspansję własnej marki.

Akcjonariusze Biotonu dzień po lanym poniedziałku dostali kolejny zimny prysznic — tym razem na parkiecie. Kurs spółki kontrolowanej przez Ryszarda Krauzego, zamiast rosnąć razem z WIG20 dołował i ostatecznie zamknął dzień na poziomie sprzed świąt. Powód: afera z akcjami Indaru, ukraińskiego potentata na rynku insuliny. Większościowy pakiet walorów Indaru zmienił właściciela w podejrzanych okolicznościach tuż przed świętami, zaledwie kilka dni przed terminem nadzwyczajnego walnego, na którym Bioton, posiadacz 29,29 proc. udziałów, chciał uchwalić podwyższenie kapitału. W jego wyniku sam miał stać się większościowym akcjonariuszem ukraińskiego producenta insuliny.

Tajemniczy Brytyjczycy

Jak poinformował Bioton, pozostałe 70,7 proc. walorów, które do niedawna kontro-lowało ukraińskie minis- terstwo zdrowia (poprzez państwowy fundusz Derzmedprom), niespodziewa- nie trafiło — prawdopodobnie z naruszeniem prawa — w ręce tajemniczej brytyjskiej spółki Gerist Invest Limited.

— Nie wiemy nic o tej spółce. Z naszych informacji wynika, że przejęła pakiet akcji Indaru w związku ze zobowiązaniami Derzmedprom wobec Geristu, z których fundusz się nie wywiązał. Akcje stanowiły zabezpieczenie kwoty 300 tys. USD. Dla porównania 29- -procentowy pakiet akcji Indaru kosztował Bioton kilkanaście milionów dolarów. Wszystko wskazuje na to, że doszło do defraudacji państwowego majątku — mówi Adam Wilczęga, prezes Biotonu.

Szef spółki biotechno- logicznej dodaje, że według informacji uzyskanych przez Bioton — cała operacja została przeprowadzona błyskawicznie i w ciągu kil- ku dni Gerist zdołał uzys- kać postanowienie sądu potwierdzające jej prawidłowość.

— Ukraiński resort zdrowia, który o niczym nie wiedział, zabiera się intensywnie do wyjaśnienia sprawy. Zamierzamy poprosić go o to oficjalnie. Nie mamy innych możliwości formal- nej interwencji. Wprawdzie statut spółki zapewnia prawo pierwokupu akcji dotychczasowym akcjonariuszom, ale w tym przypadku nie doszło do sprzedaży, tylko przejęcia zastawionych papierów — tłumaczy Adam Wilczęga.

Z Indarem lub bez

Bioton zapowiada, że jeśli afera szybko się nie wyjaśni, rozpocznie na Ukrainie sprzedaż insuliny pod własną marką.

— Dotychczas wstrzymywaliśmy się z tym ze względów strategicznych. Wprawdzie nasz produkt jest zarejestrowany na tamtejszym rynku już od dwóch lat, jednak nie chcieliśmy tworzyć sztucznej konkurencji z Indarem, wobec którego mieliśmy poważne plany. Mamy kontakty z dystrybutorami na Ukrainie i jesteśmy w stanie wkroczyć tam z własną marką w ciągu miesiąca. Liczymy, że to dodatkowo zmobilizuje ukraińskie władze do działania — mówi prezes Biotonu.

Paweł Burzyński, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK, jest sceptyczny wobec tych zapowiedzi.

— Indar ma na ukraińskim rynku insuliny silną pozycję. Wprowadzenie tam własnego produktu przez Bioton wymaga nakładów czasu i gotówki, a efekty zobaczymy raczej nieprędko — komentuje ekspert DM BZ WBK.

Analityk dodaje, że na szczęście Bioton nie uwzględnił planowanego przejęcia większościowego pakietu w Indarze w swojej tegorocznej prognozie wyników zakładającej 500-550 mln zł przychodów w 2008 r. Wcześniej spółka zapowiadała, że wkrótce będzie konsolidowała wyniki ukraińskiego producenta, mimo że w ubiegłym roku rząd Ukrainy — w obawie przed wzrostem cen insuliny — wykreślił Indar z listy państwowych firm przeznaczonych do prywatyzacji.

65

proc.Taki jest udział Indaru w ukraińskim rynku insuliny…

40

mln USD…którego wartość na tyle szacuje Bioton.

Agnieszka

Berger

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu