UOKiK prześwietli podwyżki T-Mobile

Urząd antymonopolowy sprawdzi, czy telekom właściwie poinformował klientów o podwyżkach cen.

Wycofanie się z wojny cenowej na rynku telekomów może być niebezpieczne. T-Mobile, który jako pierwszy duży operator zapowiedział podwyżki cen — w lipcu, o czym informowaliśmy jako pierwsi — zaproponował części klientów zmianę taryf lub podwyżkę abonamentu o 5 zł od początku września — musi teraz odpierać ataki z różnych stron. Zirytowani klienci organizują się w sieciach społecznościowych. Konkurenci, np. Orange, odpalają szeroko zakrojone kampanie reklamowe, namawiając do przenoszenia numerów. Teraz dołącza do nich Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

— UOKiK sprawdzi, czy działania T-Mobile nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów. To jest postępowanie wyjaśniające, więc w tej chwili badamy zakres zmian, grupy, do których skierowano tę ofertę, a także to, czy zmiany w trakcie obowiązywania umowy są zgodne z prawem — mówi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK. Jeśli urząd dopatrzy się nieprawidłowości, może wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Potencjalnie doprowadzić to może do zobowiązania T-Mobile do zmiany praktyk, a nawet nałożenia na operatora kary w wysokości10 proc. rocznych przychodów. T-Mobile podkreśla, że będzie ściśle współpracował z UOKiK, by wyjaśnić wątpliwości, a o wszystkich zmianach informował klientów „zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa”.

— Dowodem to potwierdzającym jest treść pisma wysłanego do klientów. Nie można także uznać, że w pismach tych jest stwierdzenie, że jeśli klient nie zgodzi się na zmianę taryfy, to abonament telefoniczny wzrośnie. Klient w piśmie został bowiem wyraźnie poinformowany o czymś zupełnie innym, tj. przysługującym mu w takiej sytuacji uprawnieniu — mówi Maciej Rogalski, członek zarządu i dyrektor ds. prawnych, ochrony danych i zarządzania zgodnością w T-Mobile.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / UOKiK prześwietli podwyżki T-Mobile