W FAM robi się gorąco

KSA
19-05-2009, 00:00

Dodatkowe odpisy w raporcie wywołały protest byłego zarządu spółki, który chce powołania rewidenta do spraw szczególnych.

Dodatkowe odpisy w raporcie wywołały protest byłego zarządu spółki, który chce powołania rewidenta do spraw szczególnych.

Wokół FAM znów zrobiło się głośno. Tym razem za sprawą raportu za 2008 r. Nowy zarząd (kieruje spółką od 1 kwietnia) dokonał w nim dodatkowych odpisów. Grupa zamiast 1,6 pokazała 19,6 mln zł straty netto za 2008 r.

— Decyzja o przeprowadzeniu weryfikacji wartości aktywów i inwestycji grupy spowodowana była istotnymi zmianami, zarówno na rynku, jak i w samych spółkach, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich kilku miesiącach. Nowy zarząd został zobligowany, by wziąć na siebie odpowiedzialność za rzetelność raportów prezentujących wyniki finansowe grupy — tłumaczy Dariusz Zieliński, prezes FAM.

Poprzedni zarząd poddaje jednak w wątpliwość zasadność decyzji.

"Nie zgadzamy się przede wszystkim ze skalą odpisów z tytułu utraty wartości majątku i udziałów w FAM-Technika Odlewnicza, zwłaszcza w kontekście przeprowadzonych działań restrukturyzacyjnych" — napisali w oświadczeniu Piotr Janczewski i Maciej Adamczyk, byli szefowie FAM.

Ich wątpliwości budzi też przeszacowanie nieruchomości Stradomia.

"Sprawozdanie spółki [Stradom — red.] uzyskało opinię biegłego rewidenta bez zastrzeżeń i zostało pozytywnie zaopiniowane przez radę nadzorczą" — czytamy w oświadczeniu.

Nie wiadomo, jaką opinię na temat sprawozdania całej grupy wyda rada FAM.

— Dzisiaj otrzymaliśmy raporty. W tym tygodniu zaplanowaliśmy posiedzenie, na którym ich treść będzie poddana dyskusji. Biorąc pod uwagę fakt, że FAM-Technika Odlewnicza nigdy nie była rentowna, oraz zgodnie z budżetem poprzedniego zarządu miała w 2008 r. mieć zysk na sprzedaży, a miała ponad 6 mln zł straty, spodziewałem się, że odpisy będą większe, niż zaproponowane przez obecny zarząd — przyznaje Grzegorz Bielowicki, przewodniczący rady FAM.

Tymczasem były zarząd FAM zamierza złożyć pisemne uwagi do sprawozdań finansowych nowego kierownictwa. Chce też, by walne powołało biegłego rewidenta ds. szczególnych, który ma zbadać prawidłowość odpisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W FAM robi się gorąco