Żałoba Żydów po Piłsudskim (GALERIA)

82 lat temu obywatele RP pogrążyli się w żałobie na wieść o śmierci „Niezapomnianego Budowniczego Niepodległej Polski”. Dla Polaków wyznania mojżeszowego zgon Marszałka miał jeszcze jeden wymiar - odchodził ich obrońca i gwarant bezpieczeństwa.

12 maja 1935 roku, w Warszawie, zmarł Józef Piłsudski, ojciec niepodległej Rzeczypospolitej, twórca Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, od 11 listopada 1918 roku naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski. Po przewrocie majowym (12–15 maja 1926 roku) dwukrotny premier Polski (1926 –1928 i 1930 rok). 

Wyświetl galerię [1/9]

Żydowski Instytut Historyczny

Jak wspominał prof. Zdzisław Najder, w momencie śmierci Piłsudskiego sześcioletni mieszkaniec warszawskiego Powiśla, informacja o zgonie Marszałka wywołała wśród biedoty żydowskiej wielkie poruszenie i smutek. Dawny Naczelnik Państwa uznawany był bowiem za gwaranta spokoju w relacjach między dwoma narodami zamieszkującymi wspólnie jedno państwo. Stosunek Piłsudskiego do Żydów zwięźle opisuje w swoich wspomnieniach Teresa Żukowska-Lipkowska, których fragment opublikowano w książce "Polonica w Ziemi Świętej" (Aleksander Klugman, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1994): "Tak, wszyscy wiedzą, że nie jestem antysemitą, ale nie jestem też i filosemitą. Ja ich po prostu właśnie lubię, czuję się dobrze w ich towarzystwie."

Śmierć byłego Naczelnika Państwa odbiła się rzecz jasna szerokim echem w prasie żydowskiej ukazującej się w Polsce. Nekrologi po jego śmierci zamieściły bodaj wszystkie gazety. Co ciekawe, gazety żydowskie publikowały teksty wspomnieniowe o Marszałku również w kolejne rocznice jego śmierci. 

Żydowski Instytut Historyczny opublikował skany gazet żydowskich z tamtego okresu, ukazujących się w języku polskim i jidysz, znajdujących się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Można się z nimi zapoznać w Bibliotece ŻIH oraz w cyfrowych zasobach Centralnej Biblioteki Judaistycznej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Prawo i podatki / Żałoba Żydów po Piłsudskim (GALERIA)