10 algorytmów rządzących światem

PAP
13-01-2015, 10:18

Wyszukiwarka Google, systemy inwigilacyjne NSA, oprogramowanie wykorzystywane przez serwisy randkowe czy algorytm kompresji MP3 – znalazły się na liście 10 algorytmów, a raczej usług informatycznych, które wywierają największy wpływ na współczesną cywilizację.

Ranking 10 algorytmów rządzących światem opublikował branżowy blog io9 należący do grupy Gawker Media. Polscy eksperci w rozmowie z PAP potwierdzają rosnący wpływ systemów informatycznych opartych na złożonych algorytmach na to, w jaki sposób funkcjonuje współczesny świat.

Jan Stradowski, szef działu nauki magazynu "Focus" podkreśla, że algorytmy takie jak te stosowane przez Google (wyszukiwarka znalazła się na liście na pierwszym miejscu), serwisy randkowe czy sklepy internetowe, to przykłady działania swoistej sztucznej inteligencji. Ich główną funkcją jest poznawanie ludzi - analizowanie naszych zachowań i szukanie wzorców, które nimi sterują.

“Ale algorytmy te również wpływają na nas, podsuwając konkretne informacje, polecając zakup towarów, a nawet sugerując wybór partnerów życiowych. To z pewnością wywiera wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa w krajach rozwiniętych, choć trudno dziś go dokładnie zmierzyć" – przyznał Stradowski.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się system odpowiadający za komponowanie aktualności na Facebooku, z którego regularnie korzysta ponad miliard użytkowników.

Trzecią lokatę zajmuje oprogramowanie serwisu randkowego OKCupid. Według analityków io9 branża internetowych randek jest dziś warta ponad 2 miliardy dol.

Kolejne miejsce przypadło zestawowi narzędzi monitorujących amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Zakres działalności inwigilacyjnej agencji został ujawniony w wyniku działań Edwarda Snowdena.

Piąte miejsce na liście topowych usług zajmuje zestaw algorytmów polecających kolejne produkty klientom sklepów oraz usług internetowych. Szóstą lokatę przypisano kolejnemu systemowi Google - AdWords. Odpowiada on za profilowanie reklam wyświetlanych użytkownikom wyszukiwarki, która notuje blisko 50 tyś. zapytań na sekundę.

Dr Radosław Bomba z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podkreślił, że naukowcy zwracają uwagę na fakt, że kultura najbardziej rozwiniętych technologicznie społeczności jest silnie kształtowane przez oprogramowanie.

“Obecnie zjawiska kulturowe i komputerowe przenikają się. Z tych dynamicznych relacji powstaje szereg zjawisk społecznych. Przykładem mogą być spersonalizowane algorytmy Google, które określają wyniki wyszukiwania biorąc pod uwagę preferencje użytkownika. W ten sposób generowane są również podziały społeczne oraz dostęp do informacji” - ocenił.

Jak zaznaczył powstało kilka teorii i nurtów badawczych analizujących te kwestie: koncepcja społeczeństwa sieci, studia nad inwigilacją (ang. surveillance studies), czy kulturowe badania nad oprogramowaniem (ang. software studies).

Algorytmy wykorzystywane do zawierania giełdowych transakcji wysokich częstotliwości (HTF) znalazły się w zestawieniu na siódmej pozycji. W 2012 r. stanowiły one ponad połowę transakcji giełdowych przeprowadzanych w USA. Kolejną lokatę zajmują systemy kompresji dźwięku i obrazu wykorzystywane w przemyśle rozrywkowym - algorytmy MP3 czy MPEG są fundamentami cyfrowego obiegu filmów, zdjęć czy muzyki, podobnie jak narzędzia do korekcji wysokości dźwięku instrumentów muzycznych i głosu ludzkiego (Auto-Tune), które także wymieniono w zestawieniu. Do kluczowych systemów zaliczono również usługi analizy predykcyjnej, które w oparciu o przetwarzanie dużych zbiorów danych, prognozują np. zachowanie rynków, czy trendy rozwoju określonego zjawiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 10 algorytmów rządzących światem