10 finansowych rajów dla programistów

ŁO, businessinsider.com
21-10-2013, 17:45

Informatycy na ogół są dobrze wynagradzani, ale gdzie najlepiej? Lista płac dostarcza kilku niespodzianek - Apple, Google i Facebook nie są na czele.

Business Insider sprawdził, w których firmach amerykańscy programiści komputerowi zarabiają najlepiej. Portal powołuje się na dane z serwisu Glassdoor, popularnego adresu w internecie z ofertami pracy, recenzjami wystawianymi pracodawcom i informacjami o zarobkach.  

Źródło: iStock
Zobacz więcej

Źródło: iStock

W branży nowych technologii trwa nieustanny wyścig o największe talenty. Firmy zaczynają wyławiać dobrych programistów już na studiach. Najbardziej cenieni są oczywiście "komputerowcy" ze znanych uniwersytetów, takich jak Stanford w Dolinie Krzemowej, Berkeley, czy tuzy ze wschodniego wybrzeża, czyli Harvard i MIT. Koncerny kuszą nie tylko zarobkami, ale także benefitami - pakietami medycznymi, mieszkaniami, opieką dla dzieci, a nawet stołówką.  

Gdzie najwięcej płacą za pracę na stanowisku "software engineer"? Według analizy opublikowanej przez Business Insider najwyższa średnia płaca podstawowa jest w koncernie Juniper Networks, który specjalizuje się w produkcji sprzętu sieciowego. Programista dostaje tam przeciętnie prawie 160 tys. USD rocznie, co jest znacznie wyższą kwotą niż w przypadku pozostałych firm z czołówki listy. 

A są to firmy nie byle jakie, bo stanowią elitę branży nowych technologii. Google znane z szerokiego pakietu dodatkowego uposażania, płaci informatykom ponad 127 tys. USD podstawowej pensji. Właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki świata wyprzedza jeszcze Yahoo i LinkedIn. Na kolejnych miejscach są Twitter, Apple, Oracle i - co ciekawe - sieć supermarketów Walmart, która wyprzedza Facebooka. 

Dopiero 18 miejsce na liście zajął Microsoft, największy producent oprogramowania komputerowego na świecie, który według tych danych, płaci programistom 108,6 tys. USD. Poza najlepszą dziesiątką są też Intel, Cisco Systems, Hewlett-Packard, Amazon i eBay. 

10 firm, które najlepiej opłacają swoich "software engineers" 

firma i średnia podstawowa płaca w skali roku

1. Juniper Networks 159,9 tys. USD

2. LinkedIn 136,4 tys. USD

3. Yahoo 130,3 tys. USD

4. Google 127,1 tys. USD

5. Twitter 124,8 tys. USD

6. Apple 124,6 tys. USD

7. Oracle 122,9 tys. USD

8. Walmart 122,1 tys. USD

9. Facebook 121,5 tys. USD

10. Integral Systems 117,9 tys. USD

Zobacz listę i przeczytaj opinie pracowników firm na Business Insider >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, businessinsider.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / 10 finansowych rajów dla programistów