Czytasz dzięki

10 mln zł na wrocławską kulturę

AD
opublikowano: 18-01-2018, 13:28
aktualizacja: 18-01-2018, 13:28

Wrocław ma od wczoraj nową samorządową instytucję kultury - Strefę Kultury Wrocław, która powstała z połączenia biura organizacyjnego Europejskiej Stolicy Kultury z Centrum Sztuki Impart. Instytucja będzie zarówno pośrednikiem dla twórców, jak i kreatorem własnych miejsc, wydarzeń i projektów z rocznym budżetem w wysokości 10 mln zł.

Twórcy Strefy Kultury Wrocław podczas konferencji prasowej prezentującej nową instytucję
Wyświetl galerię [1/2]

Twórcy Strefy Kultury Wrocław podczas konferencji prasowej prezentującej nową instytucję M. Jędrzejczak/Materiały prasowe

Program biura w nowej odsłonie podzielony jest na trzy obszary, na które składają się zarówno projekty stworzone z inicjatywy ESK Wrocław 2016, te realizowane wcześniej przez Centrum Sztuki „Impart” i Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz takie, których powstanie jest wynikiem prowadzonej w 2017 roku ewaluacji. – Kształt naszej instytucji jest sumą kilkudziesięciu lat doświadczeń w budowaniu wrocławskiej kultury – wyjaśnia Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław. – Europejska Stolica Kultury dopisała do tej historii kolejny, wspaniały rozdział. Kontynuacja naszej działalności zapewni mieszkańcom dalsze możliwości korzystania z dziedzictwa ESK. Na działalność Strefy Kultury Wrocław składają się trzy główne filary: miejsca, festiwale i programy.

Miejsca należące do Strefy, tworzące wydarzenia kulturalne niemal codziennie, to m.in. Impart znany z najlepszej w mieście akustyki czy Barbara – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś otwarta dla mieszkańców Wrocławia przestrzeń dla aktywności kulturalnych, kawiarnia prowadzona przez Etno Cafe, infopunkt i czytelnia.

Festiwale, które będzie obsługiwać nowa instytucja to m.in. słynny Jazz nad Odrą, Europejska Noc Literatury, Międzynarodowy Festiwal Organowegy Non Sola Scripta czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada.

W ramach trzeciego filaru swojej działalności czyli programów kulturalnych będzie m.in. pośredniczyć w przyznawaniu mikrograntów zewnętrznym pomysłodawcom wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza tym oddolnym. Wesprze również finansowo wyjazdy na tzw. wizyty studyjne przedstawicieli wrocławskiej kultury i dofinansuje przyjazdy gości z zagranicy.

O swoich i nie tylko swoich działaniach będzie również szeroko informować w wydawanym przez siebie periodyku - miesięczniku "Wrocławski Niezbędnik Kulturalny". Ogromne zainteresowanie „Niezbędnikiem” uświadomiło nam, że taki periodyk to cenne narzędzie zarówno po stronie organizatorów życia kulturalnego, jak i jego uczestników - przekonuje Dominika Kawalerowicz, zastępczyni dyrektora ds. programowych.

W każdym numerze pojawi się kalendarium z zapowiedziami kilkudziesięciu wydarzeń, a także część publicystyczna czyli m.in. wywiady, lifestyle’owe poradniki, felietony i przewodniki po mieście. Bezpłatny miesięcznik wydawany jest w wersji dwujęzycznej (polsko-angielskiej), posiada też specjalny dodatek skierowany do mniejszości ukraińskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane