10 najbardziej rozpitych narodów świata

AD
opublikowano: 26-04-2016, 13:24

W gronie najbardziej rozpitych krajów świata dominują wprawdzie państwa byłego bloku wschodniego, ale Polska już od kilku lat nie kwalifikuje się do pierwszej 10.

Białoruś, Mołdawia, Litwa, Rosja, Rumunia - to 5 najbardziej rozpitych krajów świata. Przeciętne roczne spożycie czystego alkoholu na głowę mieszkańca wynosi tam od 17,5 do 13 litrów. Jest on konsumowany pod różnymi postaciami, nie tylko najmocniejszych trunków, ale również piwa i wina.

Flickr

Najmocniejsze trunki dominują w spożyciu na Białorusi, Mołdawii, w Rosji i na Ukrainie. 

Polska, ze spożyciem na poziomie 12,5 l. na głowę mieszkańca rocznie plasuje się "dopiero" na 15. miejscu na świecie, wyprzedzana przez m.in. Portugalię. Podobne ilości alkoholu co Polacy spożywają Francuzi (12,2 l.), Południowi Koreańczycy (12,3), Finowie, Łotysze i Australijczycy.

Najniższym spożyciem alkoholu na świecie mogą się natomiast poszczycić kraje muzułmańskie, takie jak Pakistan, Mauretania, Libia czy Kuwejt. Przeciętny mieszkaniec wypija tam rocznie jedynie 100 ml czystego alkoholu, najczęściej pod postacią wina lub piwa. 

Najbardziej rozpite kraje świata:

1. Białoruś

2. Mołdawia

3. Litwa

4. Rosja

5. Rumunia

6. Ukraina

7. Andora

8. Węgry

9. Czechy

10. Słowacja

źródło: WHO

Interaktywną mapę globalnego spożycia alkoholu sporządził na podstawie tych danych portal brytyjskiego The Telegraph

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane