1002 rowery dla województwa

AR
opublikowano: 06-10-2017, 09:30
aktualizacja: 06-10-2017, 09:44

Rowery miejskie to już za mało - woj. łódzkie chce uruchomić wspólną sieć wypożyczalni jednośladów dla całego regionu. Lokalne władze przeznaczą na to 17 mln zł.

"Rozpoczynamy poszukiwania wykonawcy projektu "Rowerowe łódzkie" realizowanego przez województwo łódzkie we współpracy z miastem Łódź" - informuej na stronach internetowych Urząd Miasta w Łodzi. 

Dzięki programowi miasto zyska 140 nowych rowerów publicznych, 14 stacji i 8 parkingów rowerowych. W całym województwie zaś ma przybyć łącznie 1002 jednoślady - poza stolicą regionu stacje rowerowe powstaną także w Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu. 

Wartość projektu szacowana jest na 17 mln zł. Łódź dofinansuje pomysł 621 tys. zł. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę, a budowa stacji rozpocznie się w przyszłym roku.   

Pomysł na wojewódzki rower publiczny powstał - jak informują urzędnicy - ze względu na obserwacje w różnych środkach komunikacji miejskiej. Mieszkańcy często przewozili nią rowery. To stało się uciążliwe zarówno dla przewoźników, jak i pasażerów.

- Postanowiliśmy więc zaproponować rower publiczny. Można nim przyjechać na przystanek transportu publicznego w danej miejscowości, zostawić na stacji rowerowej, przemieścić się pociągiem lub innym środkiem transportu i znów skorzystać z roweru publicznego w miejscu, do którego dojeżdżamy - tłumaczy marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Projekt będzie koordynowany przez władze województwa. Nowy system będzie kompatybilny z istniejącym już w Łodzi Rowerem Publicznym, w ramach którego, po rozbudowie, ma być dostępnych łącznie 2002 rowerów (wkrótce miasto, niezależnie od regionalnego projektu "Rowerowe łódzkie", ogłosi przetarg na budowę 56 nowych stacji). Użytkownicy regionalnego systemu wypożyczalni będą mogli korzystać z obu systemów - regionalnego i miejskiego - wymiennie i, jak zapowiadają lokalne władze, bez problemu wypożyczać i zwracać rowery na stacjach w całym województwie.

- Rower w Łodzi nie jest już tylko wykorzystywany w ramach rekreacyjnych, ale stał się prawdziwym środkiem komunikacji - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / 1002 rowery dla województwa