120 mln zł na raj dla żeglarzy

MBE
opublikowano: 02-08-2010, 00:00

Na Pomorzu Zachodnim powstaje sieć portów i przystani jachtowych. Groszem (niemałym) sypnie Bruksela.

Na Pomorzu Zachodnim powstaje sieć portów i przystani jachtowych. Groszem (niemałym) sypnie Bruksela.

Z tego projektu ucieszą się nasi żeglarze i... firmy budowlane. Na Pomorzu Zachodnim powstaną nowe przystanie i porty jachtowe, które będą uzupełnieniem istniejących obiektów na Zachodnim Szlaku Pomorskim. Obiekty powinny być gotowe w grudniu przyszłego roku. Liderem projektu jest Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, która realizuje go w partnerstwie z gminami. Koszt budowy i modernizacji dziewięciu portów i przystani to około 115-120 mln zł. Kasą na wodne inwestycje sypnie Unia Europejska. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wyniesie ponad 35 mln zł.

— Cały Zachodniopomorski Szlak Żeglarski obejmie 28 lokalizacji. Budowa przystani i portów jest dofinansowana z różnych źródeł, także z Regionalnego Programu Operacyjnego — mówi Krystyna Araszkiewicz z Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

W ramach realizowanego właśnie etapu powstaną nowe porty jachtowe w Wapnicy (gmina Międzyzdroje), Kamieniu Pomorskim, port jachtowo — pasażerski w Mielnie, basen jachtowy w Wolinie, przystanie w Niechorzu (gmina Rewal) i Szczecinie. Rozbudowany i odnowiony będzie też port jachtowy w Kołobrzegu.

— Jest to projekt o skali międzynarodowej. Rozbudowa szlaku umożliwi pływanie od Berlina aż po Gdańsk. Inwestycja jest unikalna, ponieważ łączy turystykę wodną z przyrodniczą i historyczną — szlak przebiega m.in. przy Wolińskim Parku Narodowym — tłumaczy Krystyna Araszkiewicz.

Budowa basenu jachtowego będzie sporym wyzwaniem dla Rewala.

— To dla nas olbrzymia inwestycja. Sam basen będzie kosztował około 40 mln zł. To niemal tyle, ile wynosi nasz budżet. Ale skoro aspirujemy do ekstraklasy kurortów turystycznych, musimy dać radę. Obok mariny jest hektar należący do gminy. Myślimy o tym, żeby wykorzystać to i przeprowadzić połączone inwestycje w formule PPP — ujawnia Robert Skraburski, wójt Rewala.

Jesienią mają być ogłoszone przetargi na wykonawców sieci portów. Budowa powinna ruszyć w czwartym kwartale 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu