218 mld USD ryzyka dla afrykańskich banków

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-03-2021, 17:04

Na około 218 mld USD agencja Moody’s oszacowała ryzyko dla afrykańskich banków związane ze zmianami klimatycznymi. Zaapelowała by podjęły one działania mające na celu zarządzanie tym ryzykiem.

fot. Bloomberg

Zdaniem amerykańskiej firmy zajmującej się m.in. analizą ratingową, Afryka jest kontynentem, który coraz boleśniej boryka się ze zmianami klimatycznymi i wiążącymi się z nimi klęskami żywiołowymi.

Tego typu wstrząsów ma być coraz więcej, co stwarza poważne ryzyko dla kredytodawców. Szczególnie jeśli chodzi o finansowanie działalności sektorów wrażliwych na zmiany środowiskowe. Na około 218 mld USD podliczono wartość kredytów udzielonych takim podmiotom przez 49 banków w 14 krajach afrykańskich, które mogą stanowić poważne ryzyko. Kwota ta stanowi niemal 29 proc. ich wszystkich kredytów.

Oczekujemy, że czynniki środowiskowe doprowadzą do pogorszenia jakości kredytowej i rentowności banków w perspektywie długoterminowej, jeśli banki nie podejmą działań w celu ostrożnego zarządzania ryzykiem klimatycznym i środowiskowym – napisała Moody’s.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane