3 pytania do...

Anna Borys
opublikowano: 16-09-2008, 00:00

Grzegorz Świetlik: Bo Fed nie chciał udzielić gwarancji

1Dlaczego nikt nie pali się do przejęcia Lehman Brothers?

Bo amerykańskie władze monetarne nie chciały udzielić gwarancji na długi tej instytucji. Nadal nie wiadomo, jakie są straty banku. Inaczej wycenia się bowiem papiery w bilansie banku, a inną mają one wartość na rynku. Fed nie zagwarantował, że spłaci ewentualne dodatkowe straty. To właściwa decyzja dla rynku finansowego. Większość instytucji finansowych podejmowała duże ryzyko, wierząc, że jak się poślizgną, to bank centralny im pomoże.

2Kto następny? AIG szuka teraz 40 mld USD, żeby utrzymać rating. Czy to kolejny kandydat do upadku?

Rzeczywiście nie można wykluczyć kolejnych upadłości. Każdy bank ma potrzeby finansowe. W momencie, kiedy rating instytucji finansowej idzie w dół, to jego kredyt staje się droższy. Nie znaczy to, że od razu upadnie, ale jego koszty rosną na przykład o pół miliarda rocznie. Nie jest jednak prawdą, że na rynku nie ma pieniędzy. Są bardzo aktywni gracze z Chin czy Rosji, którzy obecnie siedzą na gotówce. To zawsze jest tylko kwestia ceny.

3Czy instytucje finansowe są w stanie same sobie pomóc?

Duży plusem jest to, że instytucje nie czekają do ostatniej chwili z informacjami o swoich stratach. Przykładem jest Merrill Lynch, który przyjął ofertę przejęcia złożoną przez Bank of America. Banki uczą się, że lepiej zareagować wcześniej. To daje nadzieję, że te instytucje, które jeszcze chowają trupy w szafie, nie będą czekać na cud i liczyć, że gospodarka odbije, a wtedy straty uda się ukryć.

Nadzieję na poprawę daje utworzenie przez największe na świecie banki funduszu o wysokości 70 mld USD z przeznaczeniem na pomoc dla spółek finansowych mających problem z płynnością. Fed także utrzymuje linię kredytową, żeby dofinansować

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 3 pytania do...