3 pytania do...

Rozmawiał Adrian Boczkowski
opublikowano: 18-09-2008, 00:00

Andrzej Halesiak: Trzęsie się cały system finansowy USA

1 Co się dzieje, gdy upada duży, globalny bank inwestycyjny, na przykład Lehman Brothers?

Przede wszystkim syndyk przejmuje aktywa i będzie je upłynniał. W przypadku Lehman Brothers ma to szczególne znaczenie dla rynku nieruchomości komercyjnych, ponieważ ten bank miał duży portfel aktywów tego typu. Presja podaży wymusi spadek cen i spowoduje nową falę wyprzedaży. Wyceny w księgach innych instytucji spadną, więc pojawią się nowe odpisy. Wymusi to z jednej strony uzupełnianie kapitałów, a z drugiej — ograniczenie akcji kredytowej. Ucierpi więc sfera realna, ponieważ gospodarstwa domowe i firmy będą miały utrudnione kredytowanie.

2Czy bankructwo jednej instytucji pociągnie na dno kolejne?

W USA do tej pory recesje były dosyć krótkie. Tym razem jednak porządkowanie systemu finansowego może zająć nawet kilkanaście lat. Po bankructwie Lehman Brothers nie ma też co liczyć na prze-

trwanie systemu shadow ban-

king, czyli funduszy hedgingowych czy private equity, tworzonych często przez banki inwestycyjne, by obejść wymogi kapitałowe. Przecena aktywów spowoduje kolejną falę bankructw instytucji tego typu i powrót do modelu finansowania stabilnymi depozytami. Widać, że na dłuższą metę emisje obligacji czy sekurytyzacja przyszłych zysków się nie sprawdzają.

3Czyli czeka nas zmiana koncepcji systemu finansowego?

Fed dawał czas sektorowi finansowemu na uzdrowienie, ale widać, że problemy przechodzą z jednej klasy aktywów na inną. Zaczęło się od sektora kredytów hipotecznych subprime, teraz obserwujemy załamanie w nieruchomościach komercyjnych, a niedługo może to dotknąć na przykład długów na kartach kredytowych czy kredytów na samochody. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość Goldman Sachs, AIG i Washington Mutual, czyli już nie tylko dużych banków inwestycyjnych.

Rozmawiał Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / 3 pytania do...