400 mln zł dla dolnośląskich firm

Miłosz Marczuk
opublikowano: 24-09-2009, 00:00

Rusza JEREMIE — inteligentny fundusz, w którym pożyczane pieniądze kilkakrotnie wspierają firmy.

Rusza JEREMIE — inteligentny fundusz, w którym pożyczane pieniądze kilkakrotnie wspierają firmy.

Województwo dolnośląskie jest czwartym regionem w kraju, który podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę na uruchomienie funduszu JEREMIE. Przeznaczony on będzie dla małych i średnich firm (MŚP). Jego wartość wyniesie 400 mln zł. Za kilka tygodni będzie już można zgłaszać się po pożyczki.

Proponowane w ramach programu instrumenty — głównie pożyczki i poręczenia — będą mogły być używane w sposób ciągły i odnawialny, a nie tylko raz w formie grantu dla indywidualnych firm.

— Pieniądze po okresie ich wykorzystania przez firmę ponownie wracają do programu — wyjaśnia Robert Koziński, dyrektor departamentu wspierania przedsiębiorczości i innowacji w BGK.

Zadaniem BGK będzie zarządzanie powierzonymi środkami i oferowanie, za pośrednictwem instrumentów finansowych wsparcia dla MŚP.

— Głównym celem działania funduszu jest ułatwienie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowych dla MŚP prowadzących działalność gospodarczą na Dolnym Śląsku. Instrumenty finansowe JEREMIE wypełnią "lukę finansową" w naszym województwie — mówi Marek Łapiński, marszałek województwa.

JEREMIE chwalą eksperci.

— Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nawet w okresie dobrej koniunktury nie inwestują zbyt dużo. Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest brak dostępu do kredytów m.in. ze względu na brak historii kredytowej czy brak zabezpieczeń wymaganych przez banki. JEREMIE daje szansę na poprawę tej sytuacji. Jest lepszym rozwiązaniem niż granty czy dotacje inwestycyjne, bowiem nie zaburza konkurencji na rynku — uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W ramach programu JEREMIE do pięciu województw (wielkopolskiego, pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego) do 2015 r. trafi około 1,5 mld zł.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się kampania informacyjna BGK na temat pozyskiwania pieniędzy z JEREMIE.

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich na Dolnym Śląsku

infolinia 0801-700-008

% 071-776-95-01 071-776-96-51

fax 071/ 776 96 77

Miłosz Marczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu