7,7 tys. ha na Mieszkanie Plus

RFA, PAP
opublikowano: 24-09-2017, 22:00

Wstępna analiza Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wykazała, że w zasobach skarbu państwa, zarządzanych przez starostów lub agencje wykonawcze jest około 7,7 tys. ha gruntów.

Działki te mogą trafić do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), a przynajmniej część z nich potencjalnie stanowią grunty pod budowę lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Ministerstwo zastrzega, że nie wszystkie znajdą się w zasobie. Resort zaznaczył, że potencjał KZN, w tym również jego możliwości finansowania działań mieszkaniowych, będzie mógł zostać określony dopiero po dokonaniu szczegółowej inwentaryzacji dostępnych nieruchomości skarbu państwa. Z obliczeń ministerstwa wynika, że potencjał KZN mógłby sięgnąć 1,09 mld zł, jeżeli wszystkie nieruchomości zostałyby przekazane do KZN, działki mogłyby być oddane w użytkowanie wieczyste przy założeniu przeciętnych cen rynkowych i zarazem kwota pierwszej opłaty (przy użytkowaniu wieczystym) wyniosłaby 20 proc. ceny.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

Resort zwrócił jednak uwagę, że na obecnym etapie dane te należy traktować poglądowo, jako możliwy, a nie ostateczny potencjał finansowy KZN. Resort infrastruktury tłumaczył, że pod zabudowę mieszkaniową zostaną przeznaczone przede wszystkim nieruchomości o odpowiednich cechach — np. o dobrym dostępie do infrastruktury technicznej czy dobrym położeniu fizjograficznym. KZN będzie dążył do zwiększenia wartości nieruchomości, którymi zarządza, np. przez realizację uzbrojenia technicznego, ich scalanie lub podział. Zgodnie z założeniami, na etapie tworzenia instytucji budżet państwa może ponieść koszt związany z zainicjowaniem jej działalności. Maksymalny limit środków budżetu państwa, do wysokości których KZN może otrzymać dotacje, wynosi w tym roku do 25 mln zł, w 2018 r. — do 125 mln zł, a w 2019 r. — do 50 mln zł. W przyszłości koszty działania KZN mają być pokryte przychodami z gospodarowania nieruchomościami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu