7bulls.com oferuje system do oceny akcji

Kamil Kosiński
13-08-2001, 00:00

7bulls.com oferuje system do oceny akcji

Giełdowa spółka 7bulls. com sonduje polski rynek pod kątem popytu na stworzoną przez nią aplikację do wyszukiwania i dostarczania użytkownikom profilowanych informacji gospodarczych. Po odrzuceniu oferty przez spółki typowo internetowe, firma negocjuje teraz jej sprzedaż z dwoma bankami.

Firma 7bulls.com stworzyła polskojęzyczną wersję swojego robota internetowego o nazwie 7CyBo.com. Jest to aplikacja wyszukująca w zaprogramowanych wcześniej serwisach internetowych informacje o zaprogramowanym przez użytkownika charakterze, np. o określonych firmach. Nie jest jednak zwykłą wyszukiwarką, z jakiej mogą korzystać odwiedzający portale.

Pełny zestaw danych

— Efektem pracy naszej aplikacji nie są odnośniki do mniej lub bardziej przypadkowych stron, na których pojawiła się nazwa firmy, która interesuje użytkownika 7CyBo.com. Nasze rozwiązanie przeszukuje tylko zdefiniowane wcześniej przez użytkownika serwisy. Od wyszukiwarek nasz program różni się także tym, że pracuje w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że nie trzeba co jakiś czas wprowadzać kolejnego zapytania o tej samej treści, aby uzyskać najświeższe informacje na pożądany temat. Automatycznie po pojawieniu się ich w zdefiniowanych wcześniej serwisach dostarczane są one pocztą elektroniczną do użytkownika robota. Ma on również możliwość powrotu do dostarczonych mu informacji poprzez zalogowanie sie na stronie internetowej, sprzężonej z aplikacją robota. Całość może być także sprzężona z systemami SMS i WAP — tłumaczy Cezary Augustynowicz, członek zarządu 7bulls.com.

Intelekt nie dla portali

Oprogramowanie stworzone przez 7bulls.com różni też od wyszukiwarek, zastosowaniem elementów logiki rozmytej (fuzzy logic).

— Robota można skonfigurować tak, aby dostarczał informacji o atrakcyjnych walorach giełdowych, np. takich, których ceny lub wolumen obrotu wzrosły o określoną wielkość. Jeśli zdefiniujemy przy tym, że ważniejszym kryterium selekcji akcji jest wolumen obrotu, to w przypadku dużej dysproporcji między oboma czynnikami na podstawie zaprogramowanych wcześniej zmiennych, akcje o bardzo dużym wzroście ceny zostaną przedstawione jako bardziej atrakcyjne od tych z większym wolumenem obrotu — dodaje Cezary Augustynowicz.

Spółka 7bulls.com koncentrowała się dotychczas na rynkach zagranicznych. Dlatego wersja polskojęzyczna 7CyBo.com dostępna jest od niedawna, a jedyną firmą, która używa tego rozwiązania w praktyce jest niemiecki internetowy serwis giełdowy financialbot.com. Od 1999 r. za jego pośrednictwem z możliwości robota korzystają indywidualni inwestorzy, wnoszący opłaty abonamentowe na rzecz financialbot. com. Ten sposób użytkowania systemu 7bulls. com chciała przenieść na polski rynek. Krajowe portale, z którymi firma negocjowała, okazały się jednak za biedne. Nie wiadomo, jakie były szczegóły proponowanych im kontraktów. Oprócz podziału opłat abonamentowych, niemiecki financialbot.com musiał jednak zapłacić około 1 mln zł za samo wdrożenie systemu.

Może kupią banki

7bulls. com postanowiła więc zainteresować swoją ofertą instytucje finansowe. Twórcy serwisu internetowego biura maklerskiego sur5.net (poprzednio Instalexport) nie liczą jednak na to, że polskie biura maklerskie wystąpią wobec swoich klientów w takiej roli jak financialbot. com. Liczą raczej na kontrakty z dużymi bankami, których maklerzy mogliby korzystać z systemu na potrzeby zatrudniających ich instytucji.

— Nasz robot byłby doskonałym uzupełnieniem usług internetowych oferowanych przez biura maklerskie. Ze względu na sytuację panującą na giełdzie, fundusze inwestycyjne tych instytucji są jednak bardzo ograniczone. Dlatego potencjalnych klientów widzę raczej wśród dużych banków, które chciałyby wykorzystywać system do wspomagania operacji wykonywanych na własny rachunek — wyjaśnia Cezary Augustynowicz.

— Rozmowy w sprawie wdrożenia 7CyBo.com prowadzimy obecnie z dwoma bankami. Negocjowane są zasady finansowania tych inwestycji — dodaje Adam Dawidziuk, dyrektor działu analiz 7bulls.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / 7bulls.com oferuje system do oceny akcji