...a teraz chce mieć Penetratora

Kobosko Michał, Sroka Jarosław
opublikowano: 22-03-2000, 00:00

...a teraz chce mieć Penetratora

KĄSEK: DM Penetrator, którym kieruje Andrzej Madej, może przejść w ręce Prokomu. Elektrim zaprzecza jednak, jakoby chciał sprzedać swoje udziały. fot. GK

Gdyński Prokom już w najbliższym czasie może zostać inwestorem strategicznym w krakowskim DM Penetrator. Wiele wskazuje na to, że spółka IT otrzyma wyłączność na zakup 51 proc. akcji przedsiębiorstwa maklerskiego, których chce się pozbyć Elektrim.

Według naszych informacji, dwóch inwestorów ubiega się o zakup większościowego pakietu akcji krakowskiego domu maklerskiego. Jednym z nich jest spółka zagraniczna, a drugim — Prokom. Według nieoficjalnych informacji, spółka IT ma większe szanse na podpisanie umowy przedwstępnej na zakup walorów Penetratora.

Prokom jest już pośrednio związany z przedsiębiorstwem maklerskim poprzez Wirtualną Polskę. Firma maklerska ma 2-proc. udział w WP. Jednocześnie wejście do Penetratora byłoby logiczne z punktu widzenia realizowanej strategii internetowej Prokomu. Przypomnijmy, że Softbank, największy rywal gdyńskiej spółki, także chce oferować internetowe usługi maklerskie.

Ale Prokom musi liczyć się z pewnymi barierami, które mogą mu znacznie utrudnić przejęcie krakowskiego biura.

— Zgodnie ze statutem, wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom DM Penetrator przysługuje prawo pierwokupu zbywanych akcji biura. Dodatkowo każdy inwestor chcący kupić co najmniej 10 proc. walorów musi uzyskać odpowiednią zgodę KPWiG oraz UOKiK. Nie ogranicza to jednak decyzji zarządu Elektrimu, zmierzających do ewentualnej sprzedaży posiadanego pakietu — uważa Artur Kędziora, wiceprezes DM Penetrator.

Obecnie poza Elektrimem znaczącą grupą akcjonariuszy Penetratora są jego władze, które mają około 40-proc. udział w spółce.

Wyjście z Penetratora byłoby dla Elektrimu kolejnym logicznym krokiem w procesie ograniczania działalnośći do dwóch podstawowych branż: energetyki i telekomunikacji. Jednak z drugiej strony, Penetrator jest ważnym członkiem holdingu, ponieważ jako doradca finansowy pośredniczy w wielu transakcjach zbywania udziałów posiadanych przez Elektrim.

— Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam — powiedziała nam Ewa Bojar, rzecznik prasowy Elektrimu, komentując doniesienia o sprzedaży Penetratora.

Po konsultacji z „władzami spółki” stwierdziła jednak, że ani dziś, ani w przyszłości Elektrim nie zamierza sprzedawać DM Penetrator.

— Wręcz przeciwnie, chcemy w dalszym ciągu wspierać dotychczasową strategię spółki — powiedziała rzeczniczka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kobosko Michał, Sroka Jarosław

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ...a teraz chce mieć Penetratora