AB przyszykowało się na święta

  • Mikołaj Śmiłowski
opublikowano: 23-11-2021, 17:02

Dystrybutor IT zwiększył zapasy o 20 proc., co pomoże mu przynajmniej częściowo zaspokoić popyt na elektronikę w IV kwartale 2021 r.

AB, jeden z największych polskich dystrybutorów elektroniki użytkowej oraz IT opublikował raport za III kwartał 2021 r., będący jednocześnie pierwszym kwartałem roku obrotowego spółki.

Przychody w tym okresie wyniosły 3,1 mld zł, o 7,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Wzrósł również zysk netto, który wyniósł 25 mln zł (+30 proc. r/r). Natomiast marża brutto na sprzedaży AB w trzecim kwartale wzrosła do 3,4 proc. z 3 proc. rok wcześniej.

Wśród zmian bilansowych warty odnotowania może być wzrost zapasów spółki, których wartość wynosi 1,32 mln zł i jest 20 proc. wyższa niż rok temu. Mają one stanowić zabezpieczenie dostępności towarów przy obecnej charakterystyce rynku - rosnących cenach i ograniczonej dostępności produktowej.

- Wzrost zapasów o 20 proc. to efekt zmiany podejścia w związku z sytuacją na rynku i nową strategią spółki. Chcieliśmy zabezpieczyć się przed niedoborami podaży, aby dobrze wejść w IV kwartał 2021 r. - mówi Grzegorz Ochędzan, dyrektor finansowy AB.

Jego zdaniem problemy z niską dostępnością towarów od dłuższego czasu spowalniają rozwój spółki i mimo poczynionych zapasów, mogą stanowić problem w IV kwartale 2020 r.

- Zaburzenie łańcucha dostaw objawia się na różne sposoby: po pierwsze są to opóźnienia, a po drugie niepełne zamówienia, które uzupełniane są po czasie. Widzimy duży popyt na produkty i możemy nie być w stanie go zaspokoić ze względu na zbyt niską podaż producentów. Możemy potwierdzić sygnały, które wychodzą od wielu producentów, że w IV kwartale dostępność produktów ucierpi najbardziej – dodaje Grzegorz Ochędzan.

Mimo przeświadczenia o istotności wpływu popularności pracy i nauki zdalnej na sprzedaż elektroniki, zdaniem AB towary takie jak laptopy czy monitory stanowią coraz mniej ważną część oferty. Zyskują natomiast na znaczeniu mniejsze kategorie, co prowadzi do większej zyskowności dystrybutorów.

Na najbliższym walnym zgromadzeniu akcjonariusze będą głosować nad wypłatą dywidendy w wysokości 1 zł na akcję (w sumie 16,2 mln zł). Wśród projektów uchwał znajdować się będzie również propozycja przeprowadzenia skupu akcji własnych za ponad 16 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane