ABB Zamech zdobył kontrakt za 650 mln zł

Artur Niewrzędowski
opublikowano: 07-10-1998, 00:00

ABB Zamech zdobył kontrakt za 650 mln zł

Spółka z Elbląga włącza się do budowy rurociągu jamalskiego

ABB Zamech rozpoczął budowę dwóch stacji kompresorowych, leżących na polskim odcinku rurociągu jamalskiego. Obiekty powstaną we Włocławku i Kondratkach. Kontrakt wynosi 650 mln zł (180 milionów dolarów). Spółka wykonuje prace na zlecenie EuRoPol Gaz.

Prace rozpoczęte przez elbląską firmę są wynikiem zawartego w maju kontraktu z EuRoPol Gaz, który jest właścicielem polskiej części gazociągu.

— Jest to największy w historii Zamechu kontrakt realizowany pod klucz. To przedsięwzięcie otwiera nam drogę do szerszego udziału w inwestycjach związanych z branżą gazowniczą — mówi Edward Wróbel, dyrektor zakładu Elektrowni Przemysłowych ABB Zamech.

Kontrakt obejmuje m.in. dostawy nowych produktów wytwarzanych przez ABB Zamech. Są to turbiny gazowe typu GT, które firma wykonuje we współpracy z ABB Stal AB oraz kompresory produkowane w kooperacji z firmą Dresser-Rand.

Strategiczne stacje

ABB Zamech wybuduje w Kondratkach pomiarownię rozliczeniową przychodzącego do Polski gazu. Natomiast we Włocławku powstanie systemowa stacja redukcyjno-pomiarowa, która będzie jednym z punktów odbioru gazu z rurociągu tranzytowego do sieci gazownictwa polskiego.

Elbląska spółka zaprojektuje tłocznie gazu oraz dostarczy cztery turbokompresory dla Kondratek i trzy dla Włocławka. Wykona też większość prac związanych z produkcją turbin gazowych GT10 oraz kompresorów. Kontrakt będzie realizowany przy współpracy z ABB Stal oraz Dresser-Rand i Bopp & Reuter Messtechnik GmbH.

Finisz za trzy lata

Zakończenie inwestycji w Kondratkach przewidziano na koniec 1999 roku, a w rok później sfinalizowane zostaną prace we Włocławku.

Szwajcarsko-szwedzka Grupa ABB, do której należy ABB Zamech, w połowie września zawarła długoterminowy kontrakt z Gazpromem, rosyjskim potentatem gazowniczym, który jest współwłaścicielem gazociągu. Grupa będzie dostarczała systemy i wyposażenie służące do wydobywania, przetwarzania i transportowania gazu i ropy naftowej.

O skali przedsięwzięcia przy budowie stacji kompresorowych świadczą inne kontrakty zawarte ostatnio przez ABB Zamech. Na przykład za wykonanie w chińskich elektrowniach remontów siedmiu turbin — do czego dojdzie niebawem — Zamech otrzyma około 77 mln zł (35 mln marek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Niewrzędowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / ABB Zamech zdobył kontrakt za 650 mln zł