ABB: ze Szwajcarii do Łodzi

MAG, MICH, MD
opublikowano: 07-11-2017, 16:25
aktualizacja: 07-11-2017, 16:27

Polska staje się europejskim centrum produkcji transformatorów. Szwajcarzy martwią się o miejsca pracy

ABB reorganizuje produkcję transformatorów. W Europie urządzenia trakcyjne zostaną skoncentrowane w Łodzi, która stanie się głównym centrum wytwórczym dla klientów z sektora kolejowego w regionie. Produkcja prototypów i niewielkiego wolumenu urządzeń będzie kontynuowana w zakładzie w Genewie, który pozostanie centrum rozwojowym tej technologii. Fabryka w Łodzi będzie też produkować więcej transformatorów mocy i transformatorów dystrybucyjnych.

Zobacz więcej

ABB

Bloomberg

„Tym samym Łódź będzie ważnym centrum transformatorowym w grupie ABB” — poinformowała spółka w komunikacie.

- Na tym etapie nie podajemy danych dotyczących wartości inwestycji i miejsc pracy – mówi Jacek Pielka, dyrektor ds. komunikacji w ABB.

O sprawie przenosin ABB pisaliśmy już rano (CZYTAJ>>ABB przenosi produkcję ze Szwajcarii do Polski)

Firma prowadzi rekrutację do zakładów w Łodzi (40 stanowisk), Aleksandrowa Łódzkiego (25), a także do centrum B+R i centrum usług w Krakowie (174). Łącznie w Polsce szuka 264 pracowników. Dla porównania w Niemczech - 275, Czechach - 114 , Szwajcarii - 157, a Szwecji – 77.

Przenosiny do Łodzi wiążą się z restrukturyzacją zakładów ABB Sécheron w Genewie — poinformował serwis evertiq.com. Lokalny związek zawodowy Unia szacuje, że spowoduje to utratę aż 130 ze 180 miejsc pracy. Obawy związku wzmogło niewyjaśnione nagłe odejście dyrektora ABB Sécheron w ubiegłym tygodniu.

Koncentracja produkcji transformatorów w Polsce to element programu „Power Up”. W jego ramach ABB zintegruje produkcję transformatorów w USA: zainwestuje w zakłady w South Boston i Crystal Springs, a wygasi produkcję w fabryce w St. Louis w stanie Missouri, która skupi się na działalności inżynieryjnej i serwisowej. W South Boston powstaną nowe jednostki wytwarzające transformatory trakcyjne, a w kanadyjskim Varennes spółka rozbuduje zakłady średnich i dużych transformatorów mocy. Będą też zmiany w regionie Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu: ABB rozszerzy działalność w biznesie transformatorów trakcyjnych w Indiach i zainwestuje w rozbudowę fabryki takich transformatorów w Datong w Chinach. 

110 mln zł - Tyle co roku inwestuje ABB w Polsce.

Ciągną z Zachodu

Polska to zagłębie produkcyjne wielu światowych graczy. W tym roku chęć przeniesienia produkcji wafli Blue Riband z Wielkiej Brytanii do Polski ogłosiło Nestle. Różne części globalnej produkcji lokuje nad Wisłą Mondelez, m.in. wafli i gumy do żucia, której — co ciekawe — w Polsce nie sprzedaje. Ostatnio na większe inwestycje, przy równoczesnym ograniczeniu produkcji na rodzimym rynku, zdecydował się duński przetwórca ryb — Espersen. W wakacje Merck KGaA, niemiecki gigant farmaceutyczny, poinformował, że przenosi część działalności księgowej do centrów obsługi w Polsce i na Filipinach, a pod koniec października Nordea zapowiedziała redukcję 6 tys. etatów w cztery lata i odtworzenie części z nich nad Wisłą. W ubiegłym roku o przeniesieniu do Wrocławia z Niemiec produkcji zespołu mocy układu hamowania poinformował Bosch.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG, MICH, MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ABB: ze Szwajcarii do Łodzi