ABC dotacji dla firm

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 05-11-2017, 22:00

Gdzie, na co i jak przedsiębiorca zdobędzie grant? Odpowiedź przynosi najnowszy przewodnik po programach unijnych.

Eksperci PwC i Konfederacji Lewiatan opracowali vademecum, w którym przedstawiciele biznesu znajdą m.in. zestawienie konkursów z dotacjami na innowacje i prace B+R. Przypomnijmy, że najwięcej możliwości na ten cel oferują programy: Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia i 16 regionalnych programów operacyjnych. Autorzy przewodnika po programach unijnych przypominają, że w obecnej perspektywie Polska ma do wykorzystania ponad 82 mld EUR z polityki spójności. Jak dodają, przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc publiczną w różnych formach.

Najczęściej są to dotacje w postaci zaliczek i refundacji wydatków. Na przedsiębiorstwa czekają również instrumenty zwrotne, w tym kredyty, preferencyjne pożyczki i poręczenia. Eksperci podkreślają, że jednym z głównych celów, jakie chce osiągnąć Komisja Europejska, finansując projekty państw członkowskich, jest rozwój innowacji i prac badawczych.

Chodzi o przedsięwzięcia związane z opracowaniem lub wdrożeniem nowych lub znacząco ulepszonych produktów, usług, nowych metod marketingowych i organizacyjnych. Specjaliści zwracają też uwagę, że najczęstszym wymogiem, jaki muszą spełnić przedstawiciele biznesu, aby zdobyć grant, jest innowacyjność projektu na poziomie regionu lub kraju.

Rzadziej niż w poprzedniej unijnej siedmiolatce wsparcie jest udzielane na nowatorskie przedsięwzięcia w skali firmy. Przedsiębiorcy dowiedzą się z przewodnika, z jakich usług doradczych mogą skorzystać. Warto podkreślić, że na firmy czekają dotacje nie tylko na zakup wspomnianych usług wspierających innowacje.

Pomocą zostaną objęte także inwestycje związane z wdrażaniem nowatorskich rozwiązań. Mali i duzi gracze otrzymają również kompleksowe wsparcie pozwalające na realizację projektu od pomysłu do wdrożenia. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że wielkość dotacji zależy m.in. od rodzaju przedsiębiorstwa.

Dlatego przedstawiciele biznesu, którzy starają się o fundusze unijne, muszą określić swój status. Eksperci przypominają, że mikrusy zatrudniają nie więcej niż 10 osób, a małe i średnie firmy odpowiednio: do 50 i do 250 pracowników. Ich roczny obrót jest mniejszy lub równy odpowiednio: 2 mld EUR, 10 mld EUR i 50 mld EUR. Specjaliści przestrzegają, że niewłaściwe określenie statusu firmy może oznaczać konieczność zwrotu dotacji.

Przedstawiciele biznesu, którzy zajrzą do poradnika, dostaną również garść informacji na temat wysokości wsparcia w ramach regionalnych programów operacyjnych. Co istotne, jest ono inne dla każdego województwa i zależy od lokalizacji projektu, a nie przedsiębiorstwa. Autorzy vademecum podkreślają, że w konkursach dotacyjnych wspierających projekty innowacyjne i badawczo-rozwojowe jednym z głównych kryteriów oceny jest komercyjny potencjał opracowywanych rozwiązań i opłacalność całego przedsięwzięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / ABC dotacji dla firm