ABM: 30 mln zł na innowacje medyczne

opublikowano: 04-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na opracowanie nowatorskich wyrobów medycznych, które bazują na sztucznej inteligencji.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może startować w konkursie Agencji Badań Medycznych
  • Jakie są wymagania wobec wnioskodawców
  • Co jest stawką w konkursie

Jeszcze przez ponad miesiąc przedstawiciele biznesu, którzy prowadzą nowatorskie projekty wspomagające diagnostykę pacjentów w czasie leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego, mogą brać udział w konkursie dotacyjnym Agencji Badań Medycznych (ABM). W puli jest 30 mln zł. Dofinansowanie pokryje koszty badań podstawowych, przemysłowych i prac rozwojowych.

Jakie są wymagania ABM wobec wnioskodawców? Przedsiębiorca powinien prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski, a jego firma musi być zarejestrowana w KRS od co najmniej dwóch lat. Istotne jest również to, aby wnioskodawca prowadził badania naukowe i prace rozwojowe, a także udokumentował posiadanie wkładu własnego w wymaganej wysokości.

Maksymalne kwoty dofinansowania tzw. badań klinicznych i nieklinicznych wyniosą odpowiednio 10 mln zł i 3 mln zł. Przedstawiciele ABM nie wprowadzili żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o stopień zaawansowania projektu. Wesprą zarówno przedsięwzięcia będące w fazie pomysłu, jak i wymagające przeprowadzenia tylko prac rozwojowych.

Warto podkreślić, że wyniki projektu, niezależnie od etapu jego realizacji, muszą być skomercjalizowane. Natomiast efektem przedsięwzięcia powinna być produkcja innowacyjnego wyrobu medycznego i wprowadzenie go do obrotu. Dodatkowo MŚP mogą ubiegać się o wsparcie usług doradczych. Warunek jest jeden: przedsiębiorca nie może rozpocząć projektu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane