ABM Solid wychodzi na prostą

EG
opublikowano: 20-03-2012, 00:00

Spółka porozumiała się z wierzycielami. Dzięki temu może do niej wejść inwestor finansowy.

ABM Solid dogadał się ze wszystkimi bankami oraz obligatariuszami w sprawie warunków restrukturyzacji zadłużenia, które wynosi około 100 mln zł. Spółka wkrótce zawrze umowę restrukturyzacyjną, w której da wierzycielom możliwość konwersji zadłużenia na akcje oraz wcześniejszego wykupu obligacji z obniżeniem ceny. W grę wchodzi też przesunięcie harmonogramu spłaty pozostałego po konwersji długu i obniżenie oprocentowania. Umowa jest konieczna, by do akcjonariatu wszedł DM IDMSA. Walne zgromadzenie kilka tygodni temu zgodziło się na emisję 15,9 mln akcji — dwa razy więcej niż jest ich dziś. To oznacza, że prezes Marek Pawlik straci kontrolę nad spółką.

— Ponad 20 proc. zadłużenia odsetkowego spółki zostanie skonwertowane na akcje. Zasilenie kapitału obrotowego zapewni inwestor finansowy. Restrukturyzacja to także sprzedaż majątku nieoperacyjnego, na przykład biznesu deweloperskiego — mówi Marek Pawlik.

Proces restrukturyzacji zadłużenia zostanie przeprowadzony w całości w tym roku, restrukturyzacja całego przedsiębiorstwa — w dwa lata. W tym czasie spółka ma ograniczyć koszty i przeorientować strategię na wysokomarżowe segmenty budownictwa jak energetyka.

— Portfel zamówień na 2012 r. mamy w 75 proc. zapełniony, co jest sytuacją optymalną. Liczymy, że w drugiej połowie roku uda się nam zwiększyć wartość pozyskanych kontraktów energetycznych — mówi Marek Pawlik.

Kłopoty ABM Solid to wynik wyniszczającego wyścigu po zamówienia. Prezes już od dawna zapowiada, że mijający kwartał jest ostatnim, kiedy spółka cierpi z powodu nierentownych kontraktów. Po trzecim kwartale ubiegłego roku miała 303,6 mln zł przychodów i 17,4 mln zł straty netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu