Absolwenci są dynamiczni, ale nieodpowiedzialni

Izabela Kudelska
opublikowano: 07-05-1999, 00:00

Absolwenci są dynamiczni, ale nieodpowiedzialni

Opinie pracodawców o młodych pracownikach

Pracodawcy twierdzą, że zaletą absolwentów jest dobra znajomość języków obcych oraz duża przedsiębiorczość. Brakuje im natomiast doświadczenia i obycia zawodowego, a czasem także i poczucia odpowiedzialności. Absolwenci uczelni technicznych są postrzegani jako mniej przedsiębiorczy niż ich koledzy ze szkół ekonomicznych.

Wiele firm uzupełnia szeregi swoich pracowników absolwentami wyższych uczelni. Oprócz ekonomistów, poszukiwani są ludzie z wykształceniem technicznym.

— Zatrudniamy przeważnie ludzi po kierunkach informatycznych. Są to w większości absolwenci szkół państwowych. Posiadają znajomość języków obcych, niejednokrotnie słownictwa technicznego, co jest bardzo przydatne w pracy. Ich brak doświadczenia uzupełniamy w ten sposób, że tworzymy zespoły mieszane, w których starsi koledzy pracują z niedoświadczonymi — opowiada Beata Puszczyk, asystent w dziale do spraw pracowniczych w ABB Centrum z Wrocławia.

Świeży powiew

Hanna Macyra, kierownik działu personalnego w Glaxo Wellcome w Poznaniu, przyznaje, że absolwenci wnoszą do firmy najnowszą wiedzę, także badawczą. Mają entuzjazm do pracy. Jej zdaniem, dodatkowym atutem młodych ludzi jest znajomość języków obcych. Anna Bazak, analityk działu zasobów ludzkich w Philip Morris Polska, dostrzega różnice pomiędzy absolwentami szkół technicznych a ekonomicznych.

— Ci pierwsi nie potrafią działać na rynku pracy. Nie są zbyt aktywni w poszukiwaniu zajęcia, nie potrafią też się sprzedać. Inaczej jest w przypadku absolwentów szkół ekonomicznych. Oni dokładnie wiedzą, czego chcą — przekonuje Anna Bazak.

Podstawowym mankamentem absolwentów jest brak doświadczenia. Pracodawcy wskazują też na to, że młodzi ludzie mają złe nawyki z czasów studenckich. Brak im poczucia odpowiedzialności. Mimo to dzisiejsi absolwenci mają wysokie wymagania.

— Chcieliby od razu dużo zarabiać, mają dość wygórowane żądania. Przy wyborze pracy ich podstawową motywacją jest wynagrodzenie. Nie zawsze kierują się na przykład pozycją firmy na rynku — opowiada Agnieszka Żmijko, kierownik sekcji rekrutacji w Polkomtelu.

Opinię o świetnym przygotowaniu absolwentów potwierdza także Beata Szczawińska, human resources manager z Deloitte & Touche. Podkreśla różnicę pomiędzy dzisiejszymi kandydatami a tymi sprzed kilku lat. Jej zdaniem, dziś absolwenci są stanowczy i przedsiębiorczy. Często mają za sobą praktyki zagraniczne. Są ambitni, wielu ukończyło kilka fakultetów.

Bez komentarza

Panuje opinia, jakoby szkoły prywatne reprezentowały niższy poziom niż uczelnie państwowe. Firmy jednak jej nie potwierdzają. Większość nie zwraca uwagi na to, czy rekrutowana osoba ukończyła szkołę publiczną czy prywatną. Decyduje poziom reprezentowany przez kandydata.

Izabela Kudelska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Kudelska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Absolwenci są dynamiczni, ale nieodpowiedzialni