Abstrakcyjny zapis w umowie bez PIT

opublikowano: 04-11-2014, 00:00

Udział w majątku likwidacyjnym spółki osobowej wyższy niż udział w jej zyskach i stratach nie podlega PIT — uznał organ podatkowy.

Zawarcie w umowie spółki osobowej postanowienia, że udział podatnika w majątku likwidacyjnym będzie proporcjonalnie większy niż udział w zyskach i stratach, odpowiadający wysokości wniesionych przez niego wkładów, nie spowoduje powstania przychodu podlegającego podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT) — ani w momencie zawarcia umowy spółki osobowej, ani w trakcie jej trwania.

Taką interpretację indywidualną wydał w październiku dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr IPPB1/415-882/14-4/ EC), podzielając pogląd podatnika, który o nią wystąpił. Podatnik (będący osobą fizyczną), postanowił z zagraniczną spółką kapitałową utworzyć w Polsce spółkę osobową. Wkład podatnika był mniejszy niż spółki kapitałowej, miał on ponadto w mniejszym stopniu partycypować w zyskach i stratach spółki osobowej, czyli proporcjonalnie do wkładu. Tak przewidywała umowa.

Umieszczono w niej też zapisy dotyczące jej likwidacji. W umowie zapisano, że podatnikowi będzie przysługiwał procentowy udział w majątku rozwiązanej spółki osobowej o wartości większej, niż ma w zyskach i stratach spółki. Dla spółki zagranicznej przewidziano odwrotne proporcje — informuje PwC (taxonline.pl). We wniosku o wydanie interpretacji podatnik podkreślił, że zgodnie z art. 82 kodeksu spółek handlowych, z majątku likwidacyjnego spółki spłaca się jej zobowiązania, pozostałą część dzieli między wspólników, stosownie do postanowień umowy spółki. Jeśli takich nie ma, nadwyżkę nad udziałami dzieli między nich według uczestnictwa w zysku.

Podatnik wskazał, że nie przewidziano dla niego ponadto żadnych pieniędzy, wartości pieniężnych czy świadczeń. Tym samym nie uzyska przychodów wymienionych w ustawie o PIT. Jego zdaniem, skoro przekazanie majątku rozwiązanej spółki nie będzie podlegać PIT, to tym bardziej nie jest nim objęte wprowadzenie do umowy spółki postanowień, mających — do chwili przekazania majątku w związku z likwidacją — abstrakcyjny i nieokreślony charakter.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane