Czytasz dzięki

ABW zatrzymuje w sprawie stalowych przekrętów

Trzy osoby usłyszały zarzuty, a skalę przestępstw oceniono na 300 mln zł. Branża trzyma kciuki za śledczych

Pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie dokumentów oraz wyłudzanie VAT — to główne zarzuty katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz Prokuratury Okręgowej w Gliwicach wobec trzech osób z branży stalowej.

Wczoraj Maciej Karczyński, rzecznik ABW, poinformował, że zostali zatrzymani w Częstochowie. Nazwisk i nazwy firmy nie ujawniono. Sąd zdecydował o ich trzymiesięcznym areszcie. W sumie zarzuty dotyczące różnych przestępstw, których skalę funkcjonariusze obu instytucji oceniają na 300 mln zł, ma usłyszeć siedem osób.

— Przestępstwa związane z wyłudzaniem VAT są szacowane na 20 mln zł — mówi Maciej Karczyński, rzecznik ABW.

Szok i poruszenie

To niewielka kwota, bo straty podatkowe budżetu państwa w handlu prętami budowlanymi Polska Unia Dystrybutorów Stali (PUDS) ocenia na 400 mln zł rocznie.

— Ale sama informacja o zatrzymaniach w branży uczyniła ogromne poruszenie. I dobrze, bo od dawna apelujemy do naszych członków i do kontrahentów, by byli ostrożni i weryfikowali partnerów handlowych. Najlepiej do wyobraźni przemawiają konkretne działania. Spodziewam się, że zatrzymania przyczynią się do ograniczenia procederu w branży — uważa Jerzy Bernhard z rady PUDS oraz szef Stalprofilu. Podobnego zdania są przedstawiciele firm dostarczających pręty budowlane, które najmocniej cierpią z powodu wyłudzania VAT.

— Nasze środowisko od dawna wskazuje na patologię związaną z wyłudzaniem VAT w obrocie wyrobami stalowymi. Jeżeli kroki podjęte przez państwowe organy kontrolne dotyczą firmy lub firm, które faktycznie zajmowały się tym procederem, jest to dobra wiadomość dla całej naszej branży. Wyłudzenia podatku VAT w obrocie wyrobami stalowymi, głównie prętami żebrowanymi, to obecnie największe zagrożenie dla całej branży stalowej w Polsce — podkreśla Robert Wiącek, przewodniczący Komisji Zbrojeń Budowlanych w PUDS, reprezentujący firmę Stal-Service.

— Szok i ogromne zaskoczenie. To pokazuje, na jak trudnym rynku działamy i z jakimi firmami musimy konkurować — mówi Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomreksu. Przedstawiciele branży głowią się, kto został zatrzymany.

— Pewnie okaże się, że chodzi o firmę, która nikomu w branży nic nie powie, bo jest tylko słupem — przypuszcza jeden z szefów stalowych firm. — Za nią oczywiście mogą stać znane polskie czy europejskie firmy, ale zanim wyjdzie to na jaw, minie trochę czasu — wtóruje mu inny menedżer.

Eksport bez produkcji

Branżowi eksperci podkreślają, że dziś na rynku pręty budowlane, zazwyczaj w ramach wewnątrzwspólnotowego handlu, z zerową stawką VAT, można kupić taniej niż u producentów. To powoduje, że legalnie działający dystrybutorzy tracą rynek. W Polsce sprzedaż prętów jest opodatkowana pełną stawką VAT. Oszuści „przepuszczają” towar przez nieskończenie długi łańcuch pośredników, wśród których mają zaprzyjaźnione firmy nieodprowadzające VAT i znikające po przeprowadzeniukilku transakcji. Nie płacąc podatku, mogą oferować tańszy towar.

— Zdarza się, że kraje, które nie produkują jakiegoś wyrobu, są jego znaczącym eksporterem. Na przykład na Słowacji nie produkuje się kształtowników, ale stamtąd są dostarczane do Polski. Można pomyśleć, że to reeksport, ale wówczas wolumeny przywozu i wywozu się nie zgadzają. Warto analizować statystyki — mówi Jerzy Bernhard.

W Ministerstwie Finansów kanały przepływu towarów i bilanse firm bada zespół celowo powołany do kontroli skarbowej firm z branży hutniczej. Iwona Dybał, prezes PUDS, zapowiada, że organizacja będzie z nim współpracować. Do tej pory fiskus w stalowym sektorze przeprowadził 22 postępowania i wykrył oszustwa za 70 mln zł. Jeśli po ostatnich zatrzymaniach ABW i prokuratura udowodnią w sądzie, że stawiane przez nich zarzuty są zasadne, statystyki mocną się poprawią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane