Aby dzieci zdrową stopą wyruszyły w świat

Joanna Gulewicz
opublikowano: 26-04-2018, 22:00
aktualizacja: 26-04-2018, 23:14

Uwzględniając budowę stopy dziecka przy projektowaniu i produkcji obuwia dla najmłodszych, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów.

Uwzględniając budowę stopy dziecka przy projektowaniu i produkcji obuwia dla najmłodszych, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów. W przypadku skóry naturalnej zastosowanie ekstraktu z bambusa umożliwia nadanie jej właściwości bakteriostatycznych i antybakteryjnych. Może poprawiać warunki użytkowania obuwia, a szczególnie wpływać na zwiększenie tzw. barierowości antygrzybicznej. To właśnie tros ka o najmłodszych kieruje zespołem naukowców z Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi skupionych wokół dr inż. Katarzyny Ławińskiej.

Projekt „Zastosowanie włókien oraz ekstraktu bambusa w elementach dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano-tekstylnego”, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER VIII, zakłada wprowadzenie do budowy obuwia materiałów tekstylnych i skórzanych, w których w technologii produkcji wykorzystano włókna oraz ekstrakt bambusa, w celu poprawy jego właściwości użytkowych i higienicznych, w tym mikroklimatu. Celem projektu jest opatentowanie i wdrożenie zaproponowanego rozwiązania, tj. opracowanej technologii wyprawy skór z wykorzystaniem ekstraktu bambusa oraz prototypów dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano-tekstylnego.

— Dążymy do wykorzystania zalet materiałów bambusowych, do których zalicza się np. wysoka trwałość, wytrzymałość czy antybakteryjność w celu poprawy komfortu użytkowania obuwia dziecięcego. Dostępne na rynku materiały przeznaczone na obuwie w dużej mierze opierają się na materiałach syntetycznych, proponowana zaś przez nas innowacja bazuje na surowcu naturalnym — akcentuje kierownik Zakładu Technologii Garbarskich, dr inż. Katarzyna Ławińska.

Założenia projektu obejmują również rekomendację innowacyjnego obuwia do znaku Zdrowa Stopa, uzyskiwanego dla obuwia dziecięcego wspomagającego prawidłowy rozwój stopy dziecka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Gulewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu