Aby zero było zerem

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 27-11-2014, 00:00

O wyborze rachunku osobistego decyduje przede wszystkim brak opłat za jego prowadzenie, ale trzeba sprawdzić, czy bank nie pobiera innych

Rynek usług finansowych daje coraz większy wybór, z którego chętnie korzysta wielu bankowych klientów. Wierność jednej instytucji, podobnie jak kierowanie się przy wyborze konta bliskością oddziału, minęła bezpowrotnie. Teraz liczy się brak opłat. O oszczędnościach nie powinna jednak przeważać reklama konta za 0 zł, bo może się okazać, że bank nie pobierze opłat tylko przy określonych warunkach lub w inny sposób odbije swoje straty na pozornej hojności. Wybór konta wymaga szczegółowej lektury wszystkich warunków, bo nie każde jest dla każdego. Inne jest najlepsze dla studenta, który nie ma regularnych wpływów, inne dla emeryta, który wpływy regularne ma, ale unika płacenia kartą, jeszcze inne dla „mobilnych”.

iStock

Mobilni mają lepiej

Najważniejszą lekturą przed wyborem konta jest tabela opłat i prowizji. Większość banków nie pobiera opłat za otwarcie konta i jego prowadzenie, choć coraz częściej po spełnieniu określonych warunków. W bankach internetowych są też darmowe przelewy, choć nie wszystkie. Często kosztuje też pomoc konsultanta. W mBanku np. samodzielny przelew wewnętrzny lub do innego banku nic nie kosztuje, ale już pośrednictwo w tej sprawie konsultanta będzie kosztowało odpowiednio 2 zł i 4 zł. Wizyta w oddziale będzie jeszcze droższa — bank pobierze 5 zł.

Dwukrotnie więcej zapłaci się też za przelew ekspresowy, który należy do płatnych nawet przez internet. Warto też unikać wypłat pieniędzy w oddziałach. Wzięcie gotówki z kasy będzie kosztowało 9 zł. Trzeba też sprawdzić w wybranym banku, czy i ile będą kosztowały polecenia zapłaty lub papierowe wyciągi, do których niektórzy klienci są przyzwyczajeni, a nie wszędzie są one bezpłatne, oraz koszty wypłat z różnych bankomatów. Posiadacze Konta godnego w BZ WBK nie zapłacą np. za wypłaty z urządzeń BZWBK24, sieci byłego Kredyt Banku, oraz PKO BP. Wypłata z bankomatu sieci Millennium będzie już kosztowała 1 zł, a z innych 5 zł. BNP Paribas umożliwia bezpłatne wybieranie pieniędzy z obcych bankomatów cztery razy w miesiącu, ale już za piątą i kolejne będzie pobierał 3 zł.

Kasa musi być

Konto całkowicie bezpłatne bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków oferuje zaledwie sześć instytucji: mBank, Bank Smart, Meritum Bank, T-Mobile, BZ WBK i Volkswagen Bank. Inne stawiają mniejsze lub większe wymagania, ale trzeba je spełniać, żeby zaoszczędzić. W Banku Smart też są ograniczenia. Tylko trzy wypłaty z bankomatu są darmowe. Za każdą kolejną zapłaci się 5 zł. Trzeba się więc zastanowić, czy warunki wypłat pieniędzy nie będą uciążliwe i czy do darmowego konta się nie dopłaci.

Millennium reklamuje konto 360º z samymi zerami, ale nawet w reklamie nie ukrywa warunków, które trzeba spełnić, aby zero było zerem. Konto będzie bezpłatne, jeżeli na rachunek będzie wpływać co miesiąc przynajmniej 1 tys. zł i zawrze się chociaż jedną transakcję wydaną do niego kartą. Karta również będzie wtedy bezpłatna, bank nie pobierze prowizji za wypłatę pieniędzy nie tylko z bankomatów w Polsce, ale też na świecie. W przeciwnym przypadku zostanie potrącone 8 zł. Zniesienie opłat za prowadzenie konta uzależnia od systematycznych wpływów na rachunek wiele innych banków. W BNP iKonto będzie darmowe przy wpływach minimum 1 tys. zł.

Niespełnienie tego warunku będzie kosztowało 6 zł. Najwyższe wymagania ma Citi Handlowy, który oczekuje wpływów wysokości 5 tys. zł i posiadania jednego z produktów kredytowych. Nie wszystkie wpłaty na konto liczą się też jednakowo, np. Alior żąda, aby na Konto Rozsądne wpływało wynagrodzenie za pracę, emerytura lub renta, choć może to być również stypendium. Na Koncie Wyższej Jakości takich wymagań nie ma, ale jeśli w danym miesiącu na konto nie wpłynie jednorazowo minimum 2,5 tys. zł lub nie wykona się transakcji bezgotówkowych kartą o wartości minimum 700 zł, to za teoretycznie darmowe konto zapłaci się 12 zł.

Tylko dla karciarzy

Na bezpłatne konto można zapracować, płacąc wydaną do niego kartą debetową. Nie będzie więc darmowe dla preferujących w portfelu gotówkę, a takich osób, zwłaszcza wśród starszych pokoleń, jest w dalszym ciągu bardzo dużo. I mimo że banki nie stawiają wygórowanych warunków, dla wielu osób mogą być one nie do przeskoczenia. Ci, którzy nie boją się plastiku, mogą jednak na koncie zaoszczędzić.

Najmniejsze wymagania ma ING. Wystarczy opłacić kartą zakupy o wartości 200 zł, trzeba tylko pamiętać, że bank liczy miesiąc od 29. dnia danego miesiąca do 28. następnego. Tyle samo wystarczy w BNP Paribas — wymóg ten nie dotyczy tylko posiadaczy karty kredytowej, a ta kosztuje. PKO BP i Getin Bank również nie stawiają wygórowanych żądań. W obu wystarczy wydać bezgotówkowo 300 zł. Getin Bank od transakcji bezgotówkowych dodatkowo uzależnia brak pobierania opłaty za kartę.

Przed wyborem dobrego konta:

Sprawdź, czy nie trzeba spełnić określonych warunków, żeby za konto nie płacić

Przeczytaj uważnie regulamin

Przeczytaj wszystkie adnotacje pod gwiazdką

Sprawdź wysokość opłat za kartę do konta

W tabeli opłat zwróć uwagę na:

wysokość opłat za przelewy przez internet, u konsultanta i w oddziale banku

warunki wypłat oszczędności z bankomatów

wysokość opłat za wyciągi papierowe, jeżeli będą ci potrzebne

koszt zlecenia stałego oraz polecenia zapłaty

koszty usług dodatkowych, np. powiadomień SMS i ubezpieczeń

Przed wyborem dobrego konta:

Sprawdź, czy nie trzeba spełnić określonych warunków, żeby za konto nie płacić

Przeczytaj uważnie regulamin

Przeczytaj wszystkie adnotacje pod gwiazdką

Sprawdź wysokość opłat za kartę do konta

W tabeli opłat zwróć uwagę na:

wysokość opłat za przelewy przez internet, u konsultanta i w oddziale banku

warunki wypłat oszczędności z bankomatów

wysokość opłat za wyciągi papierowe, jeżeli będą ci potrzebne

koszt zlecenia stałego oraz polecenia zapłaty

koszty usług dodatkowych, np. powiadomień SMS i ubezpieczeń

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane