Adamczyk: rząd otwiera się na potrzeby samorządu

  • PAP
opublikowano: 12-10-2018, 21:55

Obecny rząd, jak żaden z poprzednich, otwiera się na potrzeby samorządu – podkreślił w Stalowej Woli i Nisku na Podkarpaciu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w następnej perspektywie unijnej wybudowana ma być droga ekspresowa S74.

Adamczyk w piątek po południu wziął udział w spotkaniach wyborczych kandydata PiS na w wyborach na prezydenta Stalowej Woli, obecnego włodarza miasta Lucjusza Nadbereżnego oraz kandydata PiS na burmistrza Niska Józefa Sroki.

Jak tłumaczył szef resortu infrastruktury wybrał te miejsca, które „przeczą tezie rozpowszechnionej przez naszych oponentów, że Prawo i Sprawiedliwość nie współpracuje z samorządem, że Prawo i Sprawiedliwość jest głuche i nie odpowiada na potrzeby społeczności lokalnych”.

„Każde z tych miejsc zaprzecza właśnie tej tezie, bo nikt tak jak rządzący w obecnej kadencji nie otwierają się na potrzeby samorządu” – dodał.

Na spotkaniu w Stalowej Woli Adamczyk podkreślił, że współpraca między rządem a miejscowym samorządem może być „takim swoistym wzorcem w Sevres”.

Minister zaznaczył, że na spotkaniach w regionach często rozmawia o małych inwestycjach, bo to one dla lokalnej społeczności - jak podkreślił - są ważniejsze niż duże projekty infrastrukturalne, takie jak autostrada A1 czy szybkie połączenie Warszawa-Budapeszt.

„Dla lokalnych społeczności ważniejszymi inwestycjami są np. obwodnica Stalowej Woli czy dworzec PKP w Stalowej Woli Rozwadowie” – mówił.

Obie inwestycje są obecnie w trakcie realizacji.

Adamczyk przypomniał, że w ramach programu rewitalizacji dworców PKP wyremontowanych będzie 200 obiektów kolejowych w kraju. „Dworce mają służyć mieszkańcom i mają wypełniać tę swoją podstawową funkcję” – dodał.

Przypomniał, że modernizowana jest również linia kolejowa Lublin-Stalowa Wola Rozwadów. „Stalowa Wola zasługuje na to, żeby być dostępny miastem, dlatego też budujemy Via Carpatia, która otworzy nas na południe Europy” – podkreślił.

Minister zapowiedział również, że rozpoczyna się postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego trasy S74 z Niska do granicy z województwem świętokrzyskim. Droga ta ma docelowo połączyć Nisko z Piotrkowem Trybunalskim.

Adamczyk podkreślił, że rząd chce wybudować tę drogę w następnej perspektywie unijnej. „Chcemy przygotować jej projekt i gdy tylko zacznie się perspektywa będziemy gotowi do działania” - dodał.

Minister mówił również o Funduszu Dróg Samorządowych. Wyraził nadzieję, że samorządy będą „w pełni korzystali z tych pieniędzy”. Podkreślił, że jedną z największych „zalet” funduszu będzie to, że samorząd może otrzymać 80 proc. pieniędzy potrzebnych do realizacji inwestycji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane