Adamed rozwinie się pilotażowo

opublikowano: 18-04-2018, 22:00

Kosztem 30 mln zł grupa uruchomiła w Pabianicach pilotażową fabrykę. Ma przyspieszyć ponad 50 projektów badawczych.

Mury pamiętają zabory, ale w środku w oczy bije polska nowoczesność. Na terenie zakładów dawnej Polfy w Pabianicach Grupa Adamed oficjalnie otworzyła w środę fabrykę pilotażową, która ma uzupełnić działalność obszaru badawczo-rozwojowego, w tym funkcjonującego od dwóch lat centrum R&D pod Warszawą.

Właściciele Adamedu Maciej (drugi z lewej) i Małgorzata (w środku) Adamkiewiczowie w rządowo- -samorządowo-urzędowej asyście otworzyli w środę fabrykę pilotażową w Pabianicach. Grupa, w której dyrektorem badań i rozwoju jest Anna Terlecka (pierwsza z lewej), w latach 2012-15 przeznaczała na badania 40-45 mln zł rocznie. Teraz dużo więcej — w tym roku inwestycje badawcze sięgną 90 mln zł i mają stale wzrastać.
Wyświetl galerię [1/2]

BADAWCZE PRZYSPIESZENIE:

Właściciele Adamedu Maciej (drugi z lewej) i Małgorzata (w środku) Adamkiewiczowie w rządowo- -samorządowo-urzędowej asyście otworzyli w środę fabrykę pilotażową w Pabianicach. Grupa, w której dyrektorem badań i rozwoju jest Anna Terlecka (pierwsza z lewej), w latach 2012-15 przeznaczała na badania 40-45 mln zł rocznie. Teraz dużo więcej — w tym roku inwestycje badawcze sięgną 90 mln zł i mają stale wzrastać. Fot. Krzysztof Jarczewski

— Od 2001 r. pracujemy nad lekami innowacyjnymi i od tego czasu w działalność badawczo- -rozwojową zainwestowaliśmy ponad 1 mld zł. W najbliższych latach będziemy też dużo inwestować w działalność produkcyjną i logistykę. Do 2020 r. powstanie nowa fabryka, która podwoi zdolności produkcyjne Adamedu, w przyszłym roku ruszy nowoczesny magazyn w Polsce, a już dosłownie w najbliższych dniach uruchomimy magazyn naszej spółki zależnej w Wietnamie — mówi Bartłomiej Rodawski, dyrektor operacyjny Grupy Adamed.

Projekty badawcze

Gros przychodów Adamedu, które w tym roku mają przekroczyć 1,3 mld zł, pochodzi ze sprzedaży leków równoważnych, leków bez recepty, a także suplementów diety. Grupa liczy też jednak na zyski z wprowadzania na rynek produktów oryginalnych.

— W naszym dziale badawczo- -rozwojowym pracuje już ponad 150 osób, zajmujących się 55 projektami badawczymi. Nowa fabryka pilotażowa w Pabianicach znacznie przyspieszy proces badawczy i zwiększy jego efektywność. Będziemy w niej produkować serie optymalizacyjne, pilotażowe i kliniczne nowych leków, przeznaczone do testowania ich działania na pacjentach, co do tej pory robione było w ramach głównej produkcji. Jej uruchomienie — adaptacja budynków i zakup wyposażenia — pochłonęło 30 mln zł, z czego 35 proc. pochodziło z dotacji — mówi Anna Terlecka, dyrektor działu badań i rozwoju w Adamedzie.

Nakłady badawcze Adamedu z roku na rok rosną. W 2016 r. było to — nie licząc inwestycji w sprzęt i budynki — 66 mln zł, rok później — o 10 proc. więcej.

— W tym roku na badania przeznaczymy około 90 mln zł, a właściciele gwarantują nam, że wraz ze wzrostem firmy na innowacje będzie przeznaczany stały procent zysku. Za pięć lat na badania chcemy przeznaczać ponad 150 mln zł rocznie — mówi Anna Terlecka.

Spośród 55 projektów badawczych grupy większość dotyczy nowych formulacji znanych leków czy kombinacji kilku cząsteczek aktywnych w jednym produkcie.

— To projekty z dziedziny onkologii, kardiologii, ginekologii, urologii czy neuropsychiatrii. Chodzi m.in. o uzyskanie wygodniejszych dla pacjenta dróg lub sposobów podania leku. Czas trwania rozwoju projektów ulepszonych terapii to od 3 lat nawet do kilkunastu lat, a koszty, wraz z niezbędnymi badaniami klinicznymi, sięgają nawet50 mln zł. Prototypy opracowywane są głównie w Pieńkowie pod Warszawą, produkcja pilotażowa na dalszych etapach będzie się teraz odbywała w Pabianicach — mówi Anna Terlecka.

Leki oryginalne

Adamed ma też w portfelu cztery projekty leków oryginalnych. Trzy z nich to substancje, które mają być wykorzystywane w onkologii, jeden ma trafić do pacjentów neuropsychiatrycznych.

— W trzech projektach prowadzimy zaawansowane badania przekliniczne i przygotowujemy się do badań toksykologicznych. To nie są leki biopodobne, czyli naśladujące mechanizm działania obecnych już na rynku produktów, tylko substancje w całości innowacyjne. To oczywiście wydłuża czas prac — mówi Bartłomiej Żerek, kierownik departamentu innowacyjnego w Adamedzie.

Koszt badań klinicznych innowacyjnych leków we wszystkich fazach sięga około 0,5 mld zł. Mniejsze firmy biotechnologiczne, jak giełdowa Selvita czy Mabion, nie są w stanie sfinansować go samodzielnie, więc w trakcie badań sprzedają projekty większym grupom farmaceutycznym. Adamed, choć na polskim rynku farmaceutycznym jest bardzo dużym graczem, też nie.

— Dla Adamedu taki koszt w przypadku czterech projektów innowacyjnych też jest oczywiście zbyt wysoki. Gdy projekty będą bardziej zaawansowane, zastanowimy się nad rozszerzeniem metod ich finansowania. W grę wchodzą partnerstwa z innymi firmami farmaceutycznymi — mówi Anna Terlecka. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu