Administracja potrzebuje nowych biur

NOT. Anna Gołasa
12-10-2015, 22:00

Warszawa jest atrakcyjnym rynkiem dla światowych korporacji

MAŁGORZATA BRAWURA-BISKUPSKA z firmy doradczej Walter Herz

Ze względu na potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i coraz większą dostępność wysokiej klasy biur Warszawa jest atrakcyjnym rynkiem dla światowych korporacji, które chętnie lokują tu biura regionalne i centra usług dla biznesu. Dobrze ilustruje to umowa podpisana w pierwszej połowie 2015 r. przez firmę Samsung na wynajem aż 21 tys. mkw. w kompleksie Warsaw Spire.

Rodzime przedsiębiorstwa także lokują siedziby w komfortowych biurach. Znacząca grupą najemców w Warszawie stają się również instytucje administracji państwowej. Na konkurencyjnym warszawskim rynku na największe rabaty mogą liczyć firmy, które decydują się na biura, będące jeszcze w budowie.

Efektywne stawki najmu — po rozliczeniu wakacji czynszowych — mogą się okazać wówczas niezwykle korzystne. Najemcy, którzy są skłonni podpisać umowę podczas budowy obiektu, mogą liczyć na stawki na poziomie obowiązującym w niższej klasy budynkach lub inwestycjach gorzej położonych.

Firmy, które podpisują umowy przednajmu, mogą też liczyć na inne bonusy, np. logotyp na elewacji budynku lub niestandardową aranżację biura. Wynajmujący oferują również dodatkowe pakiety zachęt na aranżacje, relokacje czy umeblowanie. Przystają też na korzystniejsze zapisy w umowach. Dotyczą one np. możliwości ekspansji  powierzchni wraz z rozwojem firmy czy wyłączności na prowadzenie określonej działalności w budynku. Najwięksi najemcy mogą też wpływać na wybór dostawców usług w obiekcie, np. operatora kantyny.

Jakość i stan techniczny obiektów zajmowanych przez urzędy często odbiega od przyjętych standardów.

Jednostki administracyjne najczęściej przenoszą się więc do nowych budynków, chcąc zoptymalizować koszty utrzymania biur. Przy czym rzadko podejmują się samodzielnej budowy i zarządzania własnymi budynkami, chcąc się skoncentrować na realizacji zadań statutowych.

W tym roku największą umową najmu podpisaną przez publicznego najemcę był kontrakt zawarty przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń na wynajem 17,5 tys. mkw. w budynku Konstruktorska Business Center. Poza tym Centrum Unijnych Projektów Transportowych wynajęło 6,2 tys. mkw. biur w kompleksie Warsaw Spire powstającym przy rondzie Daszyńskiego, a dodatkowe 5 tys. mkw. zajęły spółki z grupy Poczty Polskiej w budynku Domaniewska Office Hub na Mokotowie. Natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych wynajęło budynek Foksal City, a Urząd Komunikacji Elektronicznej wszedł do biurowca przy ulicy Kasprzaka. Z kolei Polskie Sieci Elektroenergetyczne ulokowały się niedawno przy Alejach Jerozolimskich w budynku Delta Eurocentrum Office Complex na 6,3 tys. mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: NOT. Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Administracja potrzebuje nowych biur