Agenci celni znajdą się na elektronicznej liście

opublikowano: 15-09-2014, 00:00

Minister finansów określił tryb wpisywania agentów celnych do ich rejestru, po niedawnej deregulacji zawodów regulowanych.

Lista agentów celnych, prowadzona przez ministra finansów (MF), będzie miała formę elektroniczną — wynika z projektu rozporządzenia w sprawie wpisywania na nią osób, które mają prawo wykonywać ten zawód. Jest to nowe rozporządzenie, konieczne z uwagi na przepisy, które ułatwiły dostęp do tej profesji. Od miesiąca nie wymaga ona zdania egzaminu w Ministerstwie Finansów (MF).

Agentem celnym może zostać osoba, która ma dyplom ukończenia studiów wyższych, na kierunku w dziedzinie nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w szczególności prawa celnego, albo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w tym zakresie. Jeśli nie posiada takiego wykształcenia, powinna mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie w sprawach celnych.

Na ministerialnej liście będą umieszczane dane identyfikująceosoby wykonujące czynności agenta celnego na rzecz swoich mocodawców, czyli m.in. PESEL, jeśli ten numer został nadany. MF wyjaśnia, że podanie tych informacji jest konieczne do monitorowania prawidłowości wspomnianych czynności.

W przypadku osób, które posiadają kwalifikacje uzyskane w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, a nie posiadają wymaganego wykształcenia lub doświadczenia w sprawach celnych, ich wpisy na liście mają zawierać numer i datę decyzji o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego. Wniosek o wpis należy składać w izbie celnej.

Na potwierdzenie posiadanych uprawnień należy do niego dołączyć dyplom ukończenia wymaganych studiów albo dokument potwierdzający wspomniane doświadczenie. Poza tym trzeba złożyć aktualną informację o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu i pieniędzmi oraz papierami wartościowym lub za przestępstwa skarbowe. Projektowane rozporządzenie jest obecnie uzgadniane z innymi resortami. Wejdzie w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Ustaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu