Agenci przegrali z Link4

MGA
opublikowano: 15-07-2013, 00:00

Sąd odrzucił pozew zbiorowy agentów w sprawie reklam telewizyjnych ubezpieczyciela. To jednak nie kończy sporu.

Od dwóch lat agenci ubezpieczeniowi starają się złożyć pozew zbiorowy przeciwko Link4. Chcą w nim walczyć o odszkodowania za reklamy telewizyjne ubezpieczyciela, które były emitowane kilka lat temu. Według pośredników, były one obraźliwe i zniechęcały klientów do korzystania z ich usług. Do odrzucenia przez warszawski sąd pozwu zbiorowego walnie przyczynił się Link4. Jego przedstawiciele wnieśli o zmianę klasyfikacji — z czynu nieuczciwej konkurencji na naruszenie dóbr osobistych. Sąd przychylił się do wniosku ubezpieczyciela i orzekł, że odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych w reklamie można dochodzić na drodze indywidualnej.

— Najwidoczniej było to łatwiejsze rozwiązanie niż zapoznanie się z 12 tomami akt — komentuje Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych. Jego zdaniem, agenci mają możliwość złożenia zażalenia na decyzję sądu i prawdopodobnie skorzystają z tej możliwości.

— Dochodzenie odszkodowania na drodze indywidualnej będzie znacznie droższe i trudniejsze niż w przypadku pozwu zbiorowego — podkreśla Adam Sankowski. Wniosek złożyło 35 pośredników. Domagali się ponad 13 mln zł odszkodowania od Link4. Zmiana klasyfikacji czynu to kolejny prawniczy zabieg Link4. W ubiegłym roku ubezpieczyciel starał się zmusić agentów do zapłacenia ponad 2 mln zł kaucji. Miało to ich zniechęcić do składania pozwu zbiorowego. W styczniu sąd oddalił jego wniosek w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu