Agencja inwestycji szuka zarządu

PAIIZ ogłosiła konkursy na czterech członków zarządu, w tym odpowiedzialnego za eksport.

Mija miesiąc, od kiedy zarząd Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) działa w ograniczonym składzie — na stanowisku ostał się tylko pełniący obowiązki prezesa Bartłomiej Pawlak. To się zmieni. Rada nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa i trzech członków zarządu: ds. finansów i logistyki, ds. inwestycji i ds. eksportu. Dziś mija termin składania zgłoszeń, 8 sierpnia zostaną otwarte, a 19 sierpnia odbędą się rozmowy kwalifikacyjne.

DRUGI FILAR:
Zobacz więcej

DRUGI FILAR:

Bartłomiej Pawlak, który już drugi miesiąc pełni obowiązki prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, przygotowuje firmę do nowych obowiązków: wspierania eksportu. Grzegorz Kawecki

Z informacji „PB” wynika, że do końca ubiegłego tygodnia do agencji trafiło tylko jedno zgłoszenie, choć dziś do końca dnia może się ich pojawić więcej. Najbardziej oczywistym kandydatem na prezesa jest Bartłomiej Pawlak, wcześniej prezes BOŚ Eko Profit i członek rady nadzorczej PAIIZ. Pracuje nad strategią dla agencji. W tym celu została też zatrudniona firma doradcza McKinsey.

Bartłomiej Pawlak został oddelegowany na stanowisko prezesa w maju z rady nadzorczej na maksymalnie trzy miesiące i zastąpił odwołanego Sławomira Majmana, który zajmował tę posadę od 2009 r. W maju odwołany został też Sławomir Krużmanowski, członek zarządu PAIIZ ds. ekonomiczno-finansowych.

Pod koniec czerwca spotkało to Michała Dąbrowskiego, który odpowiadał za strategię agencji. Tych dwóch członków zarządu dołączyło do agencji tuż przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

PAIIZ zmieni się w agencję wspierania eksportu i poza obsługą zagranicznych inwestorów będzie mieć dział wspierający polskie firmy inwestujące za granicą. Wciąż nie wiadomo, czy agencja będzie spółką akcyjną, agencją rządową czy przyjmie inną formę. Z informacji „PB” wynika, że Ministerstwo Rozwoju, które przygotowuje strategię agencji wspierania eksportu, planuje, by otwierała zagraniczne przedstawicielstwa w formie spółek.

Te przedstawicielstwa będą mogły świadczyć usługi komercyjne i podejmować działania handlowe, np. certyfikować partię próbną wysłaną przez przedsiębiorcę. Pierwsze zagraniczne oddziały mogłyby powstać w Iranie, Indiach i Wietnamie. Agencja przygotowuje się do zmiany siedziby.

Dziś niecoponad stu pracowników PAIIZ działa na kilku piętrach w kamienicy przy ul. Bagatela. Spółka szuka miejsca w centrum Warszawy w nowoczesnym biurowcu.

Na razie nie ma szczegółów strategii wspierania eksportu, która jest częścią planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zaprezentowanego w lutym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Kierownictwo Ministerstwa Rozwoju już kilkakrotnie zapowiadało ogłoszenie. Nieoficjalnie mówi się, że strategia zostanie zaprezentowana podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Agencja inwestycji szuka zarządu