AGH wychodzi do firm

MEJ
opublikowano: 2015-05-14 07:20

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica zawarła serię umów o współpracy, kształceniu kadr i wspólnych badaniach z największymi firmami działającymi na polskim rynku. Wśród partnerów AGH znalazły się firmy: Inglot, LiuGong Dressta, Mesko SA i Grupa Tauron.

W przypadku umowy z firma kosmetyczną Inglot, umowa AGH jest rozwinięciem  współpracy, którą nawiązano z zespołem z Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej, pracującym pod kierownictwem współpracy prof. Aleksandry Czyrskiej–Filemonowicz. Akademia Górniczo-Hutnicza dysponuje bowiem jednym z najsilniejszych w Europie i na świecie mikroskopów elektronowych – TITAN Cubed G-2 60-300, Centrum Mikroskopii stało się więc wsparciem dla firmy. Naukowcy , wspólnie z Centrum Badawczo-Rozwojowym Inglot zajmowali się m.in. analizą powłoki lakierowej, której struktury, mimo powszechnego użycia, nie można było do końca określić. Jak stwierdził dr Zbigniew Inglot, przewodniczący Rady Nadzorczej Inglot Sp. z o.o., badania te wykazały  porowatą strukturę jednej z linii produktów lakierowych firmy. Umożliwiło to usunięcie błędu i opracowanie nowej formuły lakieru.

Według obecnej umowy AGH zajmować się będzie projektowaniem i prowadzeniem badań nad komponentami kosmetycznymi i gotowymi wyrobami firmy Inglot. Powstaną także zespoły ekspertów, które skupią się na opracowywaniu takich rozwiązań, które będą mogły być wdrożone do produkcji w firmie

Z kolei umowa z Mesko SA jednym z największych dostawców amunicji i producentów rakiet, działającym na rynkach skandynawskich i azjatyckich oraz obu Ameryk, dotyczyła opracowania innowacyjnych rozwiązań podzespołów amunicji i rakiet oraz nowych rozwiązań technologicznych procesu produkcyjnego. AGH ma także skupić sie na zastosowaniu nowych materiałów w sprzęcie i amunicji produkowanych przez polską firmę. Ze strony Akademii Górniczo-Hutniczej w umowę zaangażowana jest spora część potencjału badawczego m.in. Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki czy Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Elementem umowy są także praktyki i staże dla studentów AGH, którym Mesko udostępni opracowania badawcze oraz umożliwi pisanie prac dyplomowych na tematy związane z rozwiązaniami stosowanymi w polskim przemyśle obronnym. Z kolei uczelnia zorganizuje kursy, szkolenia i studia podyplomowe dla pracowników firmy.

Podobny charakter ma umowa z firmą LiuGong Dressta Machinery Sp. z o.o. Na jej mocy działa badawczo-rozwojowy firmy i uczelnia będą wspólnie prowadziły prace nad projektami nowych rozwiązań maszyn budowlanych, specjalizowanych i uniwersalnych. Wspólnie opracowywane będą także nowe technologie, które mogłyby zostać zastosowane przy ich produkcji. Uczelnia stanowić będzie także zaplecze studyjno-badawczo-szkoleniowe dla firmy. Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd. chce bowiem zbudować zaplecze badawczo-rozwojowe dla rynku europejskiego także na terenie Polski

Ze strony Akademii Górniczo-Hutniczej we wspólnych pracach projektowych uczestniczyć Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Tak, jak umowa z Mesko SA, także i ta zakłada organizowanie praktyk i staży dla studentów w firmie oraz pomoc w przygotowaniu prac dyplomowych i badawczych dla studentów i doktorantów AGH. Firma i uczelnia zadeklarowały także iż będą współdziałać w promowaniu przedsięwzięć naukowych i wspólnych prac badawczych zarówno w Polsce jak i za granicą.

Umowa, jaką Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie  zawarła z Grupą Tauron Polska Energia z kolei dotyczy prac naukowych i dydaktycznych. Mają to być prace naukowo-badawcze, edukacyjne, programy i projekty rozwojowe oraz wdrożeniowe, obejmujące także pozyskiwanie funduszy na wspólne programy badawcze i innowacyjne oraz edukacyjne . Obejmą one m.in. rozwijanie technologii dystrybucji i wytwarzania energii elektrycznej, badania dotyczące sprzętu stosowanego w energetyce oraz procesów zachodzących w liniach energetycznych w trakcie przesyłu. Przewiduje się także organizowanie studiów podyplomowych dla pracowników spółek Grupy oraz urządzanie praktyk i staży dla studentów AGH w spółkach Grupy Tauron.

Możesz zainteresować się również: