Airbnb zdobył koronę pracodawców

Google stracił fotel lidera w rankingu najlepszych miejsc do pracy. Nowym królem został start-up Airbnb

Do niedawna trudno było uwierzyć w to, że istnieje lepsze miejsce pracy niż w Google’u. Internetowy gigant od wielu lat dominował w różnych rankingach pracodawców, a nietypowe benefity serwowane pracownikom stały się już niemal symbolem koncernu. Teraz ma jednak mocnego konkurenta. Start-up o nazwie Airbnb przejął od Google’a koronę dla najlepszego pracodawcy w najnowszej edycji corocznego rankingu amerykańskiej firmy Glassdoor, zbierającej

Brian Chesky, prezes Airbnb i jeden z trzech założycieli, dorobił się na portalu majątku szacowanego przez „Forbesa” na 3,3 mld USD. Start-up wyceniany jest na 25,5 mld USD.
Zobacz więcej

INTERNETOWY MILIARDER:

Brian Chesky, prezes Airbnb i jeden z trzech założycieli, dorobił się na portalu majątku szacowanego przez „Forbesa” na 3,3 mld USD. Start-up wyceniany jest na 25,5 mld USD. Bloomberg

Czołówka Glassdoora

systematycznie oceny pracowników. Google, który niedawno przeszedł wewnętrzną restrukturyzację i występuje pod nazwą holdingową Alphabet, wypadł w tym roku poza podium. Airbnb wyprzedził firmę konsultingową Bain & Company oraz producenta oprogramowania Guidewire. Airbnb nie jest marką znaną szerokim masom, ale zyskuje popularność w pokoleniu internetowych maniaków. Firma powstała siedem lat temu i prowadzi platformę społecznościową, na której właściciele nieruchomości mogą wynajmować pomieszczenia w swoich mieszkaniach i domach.

W kilka lat serwis mocno się rozrósł i obecnie usługa jest dostępna w 34 tys. miast na świecie, w tym w Polsce. Gospodarze tworzą sieć lokali krótkoterminowego wynajmu dostosowaną do ery mediów społecznościowych, gdzie opinia drugiego użytkownika sieci jest na wagę złota. Piątą pozycję zajął Facebook, który ostatnio trafił na czołówki serwisów informacyjnych z całego świata.

Mark Zuckerberg, jego prezes i założyciel, ogłosił, że z okazji narodzin pierwszego dziecka bierze dwa miesiące „tacierzyńskiego”, a kilka dni później poinformował, że każdy ojciec pracujący w jego firmie będzie miał możliwość skorzystania z czteromiesięcznego urlopu z okazji narodzin dziecka, niezależnie od tego, w jakim zakątku globu pracuje. Glassdoor nie ukrywa, że ranking prezentuje głównie pracodawców z Ameryki Północnej i po części z Europy, choć jest jednocześnie odbiciem ogólnoświatowych trendów na rynku HR.

Zestawienie zawiera 50 firm z różnych branż, ale w czołówce zdecydowanie najwięcej jest spółek technologicznych, które znane są z oryginalnej kultury korporacyjnej. Darmowe jedzenie, sale relaksu, żłobki dla dzieci — to wszystko ma przyciągnąć utalentowanych pracowników, rozchwytywanych w Dolinie Krzemowej.

Nie brakuje też spółek, które pojawiły się w rankingu po raz pierwszy od ośmiu lat, kiedy Glassdoor zaczął publikować zestawienie. Debiutantami są m.in. linie lotnicze Delta Air Lines i potentat branży napojów energetycznych Red Bull. Alphabet stracił pozycję lidera na rzecz Airbnb, ale utrzymał miejsce w czołowej dziesiątce i jest jedną z zaledwie czterech firm, które pojawiały się w każdej edycji rankingu — pozostałe to Bain & Company, Chevron i Apple.

1. Airbnb 2. Bain & Company 3. Guidewire 4. Hubspot 5. Facebook 6. LinkedIn 7. Boston Consulting Group 8. Google 9. Nestle Purina PetCare 10. Zillow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu