Akcje Didi wzrosły o 19 proc. w giełdowym debiucie

ARŻ, Reuters
opublikowano: 30-06-2021, 19:36

Akcje chińskiej firmy Didi wzrosły o prawie 19 proc. w dniu debiutu na nowojorskiej giełdzie. Aktualna wycena chińskiego odpowiednika Ubera sięga 80 mld USD, pisze Reuters.

Didi
Didi
fot. Kiyoshi Ota/Bloomberg

W ramach IPO akcje spółki były sprzedawane po 14 USD. W dniu debiutu na nowojorskiej giełdzie otworzyły się w cenie 16,65 USD, co oznacza wzrost o niespełna 19 proc. W przypadku utrzymania tej ceny, wartość rynkowa Didi sięgnie 80 mld USD.

W trakcie pierwszej oferty publicznej sprzedano łącznie 316,8 mln amerykańskich akcji depozytowych. Firma zebrała z IPO 4,4 mld USD. To największy debiut chińskiej spółki na nowojorskiej giełdzie od 2014 roku, gdy wszedł na nią należący do miliardera Jacka Ma holding Alibaba.

Głównym akcjonariuszem Didi jest SoftBank, który ma 20,2 proc. udziałów. Chiński gigant IT Tencent dysponuje pakietem 6,4 proc. akcji firmy, a amerykański Uber ma 12 proc. akcji. Otrzymał je w 2016 roku w ramach ugody, na mocy której wycofał się z działalności w Państwie Środka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane