Akcje Intela tracą w USA blisko 20 proc. i ciągną w dół indeksy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 07-06-2002, 17:00

Fatalnie rozpoczął się ostatni dzień tygodnia na amerykańskich giełdach. Nie mogło być inaczej skoro Intel, największy producent procesorów mocno obniżył prognozy kwartalnej sprzedaży. Spadek lidera sektora high-tech pogrążył kursy spółek związanych z produkcją chipów.

Kolosalna przecena Intela to efekt zmniejszenia prognoz sprzedaży na ten kwartał z przedziału 6,4-7 mld USD do 6,2-6,5 mld USD. Jako powód podano spadek popytu na chipy w Europie. Ponad 10 proc. traci AMD, jedyny konkurent Intela na rynku procesorów do pecetów. Po kilka procent tracą wyceny Applied Materials, Della, Motoroli, Apple, Texas Instruments i IBM.

W jeszcze gorszych nastrojach są udziałowcy RF Micro Devices. 30-proc. przecena producenta chipów do telefonów komórkowych to efekt obniżenia prognoz zysków kwartalnych.

Kolejne kilkadziesiąt procent traci wycena Tyco International. Konglomerat jest najtańszy od 1996 r. Piątkowy spadek został wywołany pogłoskami, że SEC chce powstrzymać publiczną ofertę CIT, finansowej części Tyco.

Na rynku biotechnologicznym zdecydowanie najsłabszy jest Biogen. Spada sprzedaż leków spółki w USA, co szczególnie dotyczy sztandarowego produktu Avonex.

Tym razem rynkowi nie pomogły dane makro. Rząd poinformował, że gospodarka stworzyła w maju 41 tys. nowych miejsc pracy. Rynek liczył na 68 tys.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje Intela tracą w USA blisko 20 proc. i ciągną w dół indeksy