Akcyjne produktyPioneera odrabiają straty

Jagoda Fryc
04-11-2011, 00:00

Październik należał do akcyjnych produktów Allianza. Tuż za nimi uplasował się jednak Pioneer, który w sierpniu i we wrześniu rozczarowywał. Pomógł mu zwyżkujący ostatnio sektor bankowy

Wpaździernikowym wyścigu najlepiej radziły sobie fundusze Allianz Akcji Plus i Allianz Selektywny, które w grupie akcyjnych zajęły dwa najwyższe miejsca z wynikiem 12,1 proc. To nie dziwi, bo te fundusze w poprzednich miesiącach także należały do czołówki. Na szczególną uwagę zasługują natomiast fundusze akcyjne Pioneera. Pioneer Akcji Polskich wypracował stopę zwrotu 9,3 proc. Jeszcze niedawno fundusz ten znajdował się na samym dnie tabeli, podobnie jak inne produkty akcyjne zarządzane przez to TFI. Jedynie we wrześniu fundusz Pioneer Akcji Polskich uszczuplił portfele klientów o 15,3 proc., a w skali trzech miesięcy (licząc od końca października) stracił aż 25,3 proc. Pod koniec sierpnia pisaliśmy, że po ponad trzech latach współpracy z Pioneer TFI odszedł Sebastian Bogusławski, zarządzający produktami akcyjnymi. Decyzja o rozstaniu z firmą to konsekwencja wyników zarządzanych przez niego funduszy. We wrześniu TFI zapowiedziało gruntowną przebudowę portfeli. Z czerwcowego sprawozdania finansowego wynika, że Pioneer Akcji Polskich miał duże zaangażowanie w spółki z sektora bankowego i finansowego. Największy udział w aktywach funduszu, bo prawie 10 proc., stanowiły akcje Getin Banku, które od sierpniowego dołka do końca września staniały o prawie 9 proc. Oprócz tego w portfelu znajdowały się spółki, takie jak PKO BP (7,6 proc. wartości aktywów), PZU (5,7 proc.), Pekao (5 proc.) czy Kredyt Bank (5,1 proc.), które również w tych miesiącach przyniosły spore straty.

Przy tak dużym zaangażowaniu i niesprzyjającej koniunktorze na giełdzie w ostatnich miesiącach Hubert Kmiecik, zastępca Bogusławskiego, nie mógł w tak krótkim czasie łatwo pozbyć się akcji tych spółek, bo były one bardzo tanie. Selekcja i dobór walorów do portfela okazały się jednak trafione w ubiegłym miesiącu. W październiku sektor bankowy wzrósł o 11,6 proc. Akcje Getin Banku podrożały o prawie 21,5 proc., a PKO BP ponad 13,6 proc. Zwyżki na giełdzie przełożyły się na wynik funduszu, który z dna wrześniowej tabeli awansował na trzecie miejsce w grupie funduszy akcji polskich.

Z pozostałych grup funduszy bardzo dobrze radziły sobie również produkty inwestujące na rynku amerykańskim, które za sprawą zwyżkujących indeksów tamtejszej giełdy przyniosły klientom średnio 8,2 proc. Liderem w tej kategorii został Amplico Akcji Amerykańskich, który zarobił aż 14,2 proc. Po kilku miesiącach słabych wyników w październiku wróciły do formy fundusze z mieszaną strategią inwestycyjną. W grupie zrównoważonych średni zysk to 4 proc., a najlepszy — Pioneer Zrównoważony, zarobił ponad 7,9 proc. Fundusze stabilnego wzrostu powiększyły portfele klientów o średnio 2,5 proc., a liderem został Allianz Stabilnego wzrostu, z wynikiem 6,9 proc.

Wkrótce w „PB” opublikujemy nasz subiektywny ranking funduszy inwestycyjnych. Czytelnicy poznają bohatera miesiąca, kategorię miesiąca, wpadkę października. Podamy też prognozy na listopad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcyjne produktyPioneera odrabiają straty